Okumagrubu

TİP 53 Yıl Sonra Yeniden Meclis’te

0 16

 

Türkiye İşçi Partisi Genel Merkezi’nde, HDP Milletvekilleri Erkan Baş, Barış Atay ve HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli’nin katılımıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Buldan ve Baş yaptıkları konuşmada, bunun bir “ayrılık” olarak tanımlanmaması gerektiğinin altını çizerek bugüne kadar gösterilen karşılıklı dayanışmanın Türkiye İşçi Partisi’nin resmi kuruluşunun tamamlanmasıyla bugünden itibaren başka bir biçimde, yeni koşullara uygun yol arkadaşlığıyla süreceğini belirttiler.

Atay ve Baş’ın HDP’den ayrılarak TİP’e katıldıklarını açıklamasıyla 53 yıl sonra Türkiye İşçi Partisi Meclis’e dönmüş oldu.

TİP 53 Yıl sonra Meclis’te

TİP Merkez Komitesi imzalı açıklamayı okuyan Hatay milletvekili Barış Atay, bugün işçi sınıfının içinde bulunduğu ağır koşulların altını çizerek sınıfın partisini kurmanın kendileri için bir görev olduğunu, yedi ay önce “Gel Kardeşim” çağrısıyla işçiler, emekçiler, aydınlar, gençler ve kadınlarla birlikte bir araya gelerek omuz omuza verdiklerini ve işçilerin, emekçilerin partisini kurma görevini yerine getirmek için çok çalıştıklarını ve sonunda amaçlarına ulaştıklarını belirtti.

Yoğun emek, özveri ve yaratıcılık gerektiren bu sürecin sonunda Türkiye İşçi Partisi’nin kuruluşunu tamamladığı vurgulanan açıklamada, iki milletvekilinin işçi sınıfının sözünü yükseltmek için, Saray Rejimi ve sermaye egemenliğine karşı mücadeleyi Türkiye İşçi Partisi üyeleri olarak sürdürecekleri ilan edildi.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da TİP ile HDP arasındaki dostluk ve yoldaşlık korunacak; sokakta olduğu gibi mecliste de faşizme karşı ortak mücadelemiz sürecek; Kürt halkının özgürlük mücadelesi ile dayanışmamız devam edecektir. Türkiye işçi sınıfı, kendi partisine kavuşmuştur” ifadelerini kullandı.

Bugün tarihsel bir gün

Toplantıda ilk olarak söz alan Erkan Baş sözlerine “Bugün devrim ve sosyalizm açısından tarihsel önemde bir gün. Uzunca bir süredir basına yansıyan ve merak edilen bir konuda hep söylediğimiz gibi kararları siyaset anlayışımız gereği henüz hayata geçirmeden basınla, halkımızla paylaşırız diyorduk. Zaman zaman spekülasyonlara da varan bir konuda söz verdiğimiz gibi bir açıklama yapmak için beraberiz” diyerek başladı.

“Biz Türkiye’de iktidara karşı çok yönlü bir mücadele veriyoruz” diyen Baş, TİP’e geçmelerine ilişkin olarak, “Bunu bir ayrılık kararı olarak değerlendirmiyoruz. Bu kararı mücadeleyi büyütme adımı olarak değerlendiriyoruz. Bir kırmızı çizgimiz var. HDP’nin iktidarı teslim alma çabaları karşısında HDP’nin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye İşçi Partisi adına Barış Atay’ın okuduğu Türkiye İşçi Partisi Merkez Komite imzalı metnin tamamı şu şekilde:

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.