Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_mp4tda8hqctro6mej2k1o1o1v7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
10 EKİM ANKARA KATLİAMI’NDA HAYATINI KAYBEDENLER 3.YILINDA ANILDI – Okumagrubu
Okumagrubu

10 EKİM ANKARA KATLİAMI’NDA HAYATINI KAYBEDENLER 3.YILINDA ANILDI

0 42

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı önünde düzenlenen “Barış, Emek ve Demokrasi” mitinginde IŞİD’in gerçekleştirildiği bombalı saldırı sonucu yaşamını yitiren 103 kişi, katliamın 3’üncü yılında Karşıyaka Mezarlığı’nda anıldı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 10 Ekim Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) ortaklığıyla düzenlenen anma etkinliğine, sendika ve siyasi parti temsilcileri, yaşamını yitirenlerin aileleri, katliam mağdurları ile sivil toplum örgütleri katıldı.

Mezarlığın girişinde bir araya gelenler, “10 Ekim’i Unutmadık, Unutturmayacağız” pankartını açtı. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle, sık sık “Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek” ve “10 Ekim’i unutma, unutturma” sloganlarını attı. Yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu sonrası KESK Dönem Sözcüsü Devrim Kaya basın metnini okudu.

“KARANLIK GÜÇLER DEVREYE GİRDİ”

Kaya, 10 Ekim katliamını anlamak, unutmamak ve unutturmamak için 2015 yılında ülkede yaşanan siyasi ve toplumsal olayların hatırlatılması gerektiğini söyledi. Kaya, “2015 yılında çözüm sürecinin yarattığı umutlara girmiştik. En son Dolmabahçe Mutabakatı ve ardından Newroz mitinglerinde açıklanan deklarasyonlarla barışa dair umutlarımızın canlandığı günleri yaşadık. Ancak birtakım karanlık güçler, halkların, emekçilerin lehine olan bu süreci tersine çevirmek için harekete geçtiler. Yanı başımızda Suriye ve Ortadoğu’daki gelişmelerle birlikte ülkemizde şiddetin hızla tırmandırıldığı bir döneme girdik” dedi.

“103 YOLDAŞIMIZ ALÇAKÇA KATLEDİLDİ”

10 Ekim katliamından önce gerçekleşen Diyarbakır ve Suruç katliamlarını hatırlatan Kaya, “Bu gidişten kaygı duyan tüm emek ve demokrasi güçleri, barış ve demokrasi talebindeki ısrarını bir kez daha belirtmek için 10 Ekim 2015 günü Ankara’da miting yapma kararı almıştı. Ancak barış ve demokrasi istemeyen, aydınlıktan korkan cani ve karanlık güçler, halaylar çekerek barış şarkılarını söyleyen bu güzel insanların ortasında piyonlarını patlatarak 103 yoldaşımızı alçakça katlederek, 500’ün üzerinde yoldaşımızın yaralanmasına neden oldular” diye konuştu.

“BU DAVANIN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Kaya, 10 Ekim katliamının insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu söyleyerek, “Bizler bu katliamı unutmayacağız, unutturmayacağız. Bizlere düşen görev; yoldaşlarımızdan devraldığımız insanlık bayrağını her koşulda daha yükseklere çıkartarak ve anılarına bağlı kalarak mücadeleye kesintisiz devam etmektir. Bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ONLARIN MÜCADELELERİNİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Basın açıklamasının ardından katliamda yaşamını yitirenlerin mezarları ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı. Mezar ziyaretin esnasında katliamda yaşamını yitiren Avukat Uygar Coşgun’un eşi Mehtap Sakinci Coşgun, “Katliamın üçüncü yılını dolduruyoruz. Her doğum günlerinde, yılbaşında geliyoruz buraya. Oğlum iki yaşından beri burada. Babasının mezarıyla o ilgileniyor. Hayatımızın sonuna kadar buraya gelmeye, babasının ve yoldaşlarının mücadelesine devam edecek. Onların mücadelelerini devam ettireceğiz” dedi.

“ONLARIN MÜCADELESİ HEP DEVAM EDECEK”

Katliamda yaşamını yitiren Ali Kitapçı’nın eşi Emel Kitapçı ise, “Biliyorum Ali bizim aramızda. O hiçbir zaman içimizden ayrılmadı. Biz şu an Ankara Garı katliamında yaşamını yitiren 103 kişiyi gömmedik, gerçek failler yargılanacak, onları öyle defnedeceğiz. Onların mücadelesi hep devam edecek” şeklinde konuştu.

 

Ankara Katliamı’nda hayatını kaybeden Ercan Adsız, Çorlu Emlak Konutları’ndaki mezarı başında anıldı.

Anma etkinliğine Çorlu Katılımcı Demokrasi Grubu, Emekli-Sen Çorlu Şubesi , EMEP Partisi Çorlu Şubesi,Türkiye İşçi Partisi(TİP), Halkların Demokratik Partisi Çorlu Örgütü de katıldı.
EMEP adına söz alan EMEP Tekirdağ İl Başkanı Mukaddes Akdeniz , bundan tam 3 yıl önce artık ülkeyi yönetemeyen Erdoğan’ın halk desteğini kaybetmeye başladığı, halkın yavaş yavaş sorunlarına duyarlılaşmaya başladığı zamanlarda 10 Ekim katliamının oluşması hayli düşündürücüdür dedi . Bize öyle geliyorki bu katliam halka korku salmak adına kurgulanmıştır , inanıyoruz ki bu halk 10 Ekimin ve demokrasi yolunda hayatını kaybedenlerin hesabını er yada geç soracaktır” dedi.
Akdeniz’in ardından söz alan Ercan Adsız’ın abisi Emir Adsız, 3 yıldan beri devam eden davanın faillerinin açığa çıkmasından ziyade failleri ve gerçek suçluları korumaya dönük olduğu ifade ederek “bu durumu bizim kabul etmemiz mümkün değildir” dedi . Var oldukları sürece katillerin dünyanın neresinde olursa olsun peşlerini asla bırakmayacaklarını ifade eden Adsız etkinliğe katılan bütün bileşenlere teşekkür edip Ercan Adsız için düzenlenen yemeğe herkesi davet etti .

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_mp4tda8hqctro6mej2k1o1o1v7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0