Okumagrubu

Almanya’da işçiler grevde

0 7

Almanya’da havalimanı çalışanları, Brüksel’de karayolu taşımacıları, Los Angelas’ta ise öğretmenler farklı taleplerle sokaklardaydı

BELÇİKA’DA KARAYOLU İŞÇİLERİ

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yüzlerce karayolu taşımacısı, Avrupa Birliği’nin (AB) sektöre yönelik yeni düzenlemelerini protesto etti. Bulgaristan ve Romanya’daki karayolu taşımacılığı sektörünü temsil eden sendikalarının çağrısı üzerine yüzlerce sürücü AB kurumlarının önünde gösteri düzenledi. Göstericiler, “AB’de yasal çalışmak istiyoruz”, “AB sadece batıda mı?” yazılı afiş ve pankartlar taşıdı.

 

30 BİN ÖĞRETMEN SOKAKTA

ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles’ta yaklaşık 30 bin öğretmeni temsil eden Birleşik Öğretmenler Sendikası, maaş zammı ve sınıflardaki öğrenci sayısının azaltılması, okullarda daha fazla rehberlik ve sağlık hizmeti verilmesi talebiyle greve gitti. Los Angeles’taki charter okullarıda yapılan bütçe kesintileri ve daha iyi ücret talebinin yanı sıra okullarda yaşanan sorunlara da dikkat çekildi. Öğretmenler bir aydır yapılan görüşmelerde, sınıf sayısının arttırılarak, sınıflardaki öğrenci sayısının düşürülmesi, danışmanlar ve kütüphaneciler gibi ek destek personeli alınması, öğrencilere gerekli desteği verecek yeterli danışman, psikolog ve kütüphaneci sağlanması, okullarda tam zamanlı hemşire bulundurulması talep ettiler eyalet yönetimi tarafından fakat geri adım atılmadı.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.