Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_o2foj32subid4kb7c5c2gm9kt5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Skandalları örtülen eski ÖSYM Başkanı, yıllar sonra gözaltına alındı – Okumagrubu
Okumagrubu

Skandalları örtülen eski ÖSYM Başkanı, yıllar sonra gözaltına alındı

0 30

Ankara’da ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında, ÖSYM eski başkanı Ali Demir gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Demir’in ifadesi ortaya çıktı. Demir, kurum personelinin ‘FETÖ’ ile bağlantılı olup olmadığına dair istihbarattan bilgi aldığını söyledi.

FETÖ’nün devlette en yoğun örgütlendiği dönemlerden olan 2010-2015 yıllarında ÖSYM başkanlığı yapan Ali Demir, birçok skandala imza atmıştı.

27 Mart 2011’de 1 milyon 700 bin adayın girdiği YGS’de soruların şifrelenerek cemaate sızdırıldığı ortaya çıkmıştı.

Ali Demir yaptığı açıklamalarda önce reddetmiş, sonra ise “şifre var, kopya yok” demişti.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından hakkı yenen binlerce genç ülkenin her yerinde sokağa çıkarak Ali Demir’i istifaya çağırdı.

Gençler, emekleri hiçe sayıldığı yetmezmiş gibi polis şiddetine maruz bırakıldı.

Ali Demir’i o dönem kimler korudu?
FETÖ ile ilişkileri bilinen Ali Demir, o dönem bizzat devlet tarafından korunarak, skandallarının üstü örtülmeye çalışıldı.

Dönemin Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, YGS’de şifreleme iddialarıyla ilgili olarak Ali Demir’in açıklamalarını doğru ve yeterli olduğu kanaatini taşıdıklarını söylemişti.
Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ali Demir’e destek açıklaması yaparak soruşturma açılmasına izin vermemişti.
Dönemin Başbakan’ı Erdoğan, gittiği mitinglerde şifre skandalının muhalefetin AKP’yi karalama kampanyası olduğunu iddia ederek, sınavda herhangi bir kopya olmadığını söyledi.
Erdoğan, hakları yendiği için sokağa çıkan gençlere yönelik tehditler savuran Erdoğan, “Taksim’de bin kişiyi, iki bin kişiyi yürütmek, iki bin genci yürütmek problem değil. Onlar YGS sınavının karşısında tavır ortaya koyduklarını açıklarken, biz de kalkarız onların karşısına 5 bin, 10 bin tane genci koyarız” demişti.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_o2foj32subid4kb7c5c2gm9kt5, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0