Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_c1ls3luj46h3obgqn9u9ifch51, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
Türkiye Devriminin Sıra Neferleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı Saygı ile Anıyoruz – Okumagrubu
Okumagrubu

Türkiye Devriminin Sıra Neferleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı Saygı ile Anıyoruz

0 18

Türkiye Devriminin sıra neferleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı saygı ile anıyoruz.

Türkiye siyasal hareketinin temel dinamiklerinin inşa edildiği 68-71 kuşağı, Devrimci Özne’lerin günümüze ışık tuttuğu önemli yıllardır. Tarihten aldığımız mirası ileri taşıyarak, coğrafyamızın kritik dönemlerinin mimarları olan Türkiye halklarının Devrim ve özgürlüğü için önümüzü aydınlatan önderlerimizi anmak bizler için şereftir.

Kapitalist Egemenliğin kırılması için girdikleri Devrimci mücadele’de 12 Mart Cuntası tarafından katledilen önderlerimizin fikirleri Sermaye iktidarının hala hedefindedir. Deniz’lerin anmasını gerçekleştiren Liselilere yönelik faşist saldırı da, ekonomik kriz adı altında emekçi halkımızın üzerindeki sömürüyü de tarihimizden çıkarttığımız bir ders olarak alıyoruz.

“Faşist iktidar ve onun sorumluluğunu paylaşan partiler, vergiler, zamlar ve hayat pahalılığını meşru kılmak, halk kitleleri üzerindeki baskıları haklı göstermek ve devrimci güçlere karşı uyguladıkları kanlı terörü örtbas etmek için, devrimcilere hücum ederek ve dikkatleri devrimcilerin üzerinde toplayarak provokasyon, yalan ve ahlâksızlıkta adeta yarış halindedirler. Bu metotlarla barbarlığı haklı göstermek ve halk kitlelerini kandırmak çabası içindedirler. Yürürlükteki faşist politika, kanlı zulüm ve baskı metotlarına devam edecektir. Ve sınıf mücadelesi geliştikçe faşizm terörünü arttıracaktır.” 12 Mart Faşist Cuntası hakkında Hüseyin İnan’ın kaleme aldığı Türkiye Devriminin Yolu broşürünün işaret etmiş olduğu çözümlemeler, Sermaye iktidarının aradan geçen yarım asır içerisinde yöntemlerini de niyetini de değiştirmediğini gözlerimiz önüne sermektedir.

Bugün de Anadolu toprakları Deniz Gezmiş’lere yani Devrimci Öznelere ihtiyaç duymaktadır. “Ve sınıf mücadelesi geliştikçe…” ifadesi ile başlayan satır önemlidir ki, 68 kuşağının taşıdığı Devrimci dinamik ve sürüklemiş olduğu geniş kitlenin aralamış olduğu Devrim’e karşı, sınıf mücadelesine korku salmak için dönemin iktidarı Devrimci önderleri katletmeye yönelmiştir. Bugün süren mücadele ile anlam kazanan bu fedakarlık, elbet bir gün emekçiler için daha anlamlı bir yarının adını taşıyacaktır.

Saray rejimi de bugün, iktidara yönelik her muhalif tavrı terörize göstermek ve kriminalize ederek susturmak eğilimindedir. Bu tavır asırlar boyunca süren sınıf mücadelesinin, emek karşıtı mücadelelerinin halefi olmalarından gelmektedir. 68 Önderlerine karşı halk karşıtı anlayış, onları katlettikten sonra fikirlerinin içerisini boşaltmak üzerine de çabalarına devam etmektedir. Deniz Gezmiş popüler bir figür olarak önümüze sürülmekte ve posterize edilmektedir. Dünyayı sarsmanın mümkün olduğunu hatırlatan devrimcileri anmak, fikirlerinden ve taleplerinden bahsetmeden gerçekleştirilebilecek bir eylem değildir.

Dar Ağacında çiçek açtıranlar, 6. Filo’yu denize dökenlerdir. “Tam Bağımsız Türkiye” için yola çıkanlardır ve bu uğurda önlerine çıkan tüm engeller ile dövüşenlerdir. Karşılarına çıkan engel için “iri” ve “ufak” ayrımı gözetmeyenlerdir. Onlar fikirlerinin arkasında durdular, tarihsel mirasları da elbette ki bu tutarlılık olacaktır.

Deniz Gezmiş, katledildiğinde 24 yaşındaydı. Marksist ve Leninist olarak sürdüğü yaşamında coğrafyasının özgürlüğü için Amerikan filolarını, faşist çeteleri ve cunta rejimini karşısına aldı. İşçinin, Emekçinin ve Köylünün özgürlüğünü istiyordu. Ülkesinin içerisinde bulunduğu Amerikan sömürgeliğinden kurtulması için Anadolu halklarını mücadelesine davet etti. İdealistti ve Devrimciydi.

Tarih sınıfların mücadelesidir, yolumuzu aydınlatan sınıf önderlerinin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

OkumaGrubu

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_c1ls3luj46h3obgqn9u9ifch51, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0