Warning: session_start(): open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_fa3lfdo3d46nl8tn5gjpldgcq1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in /home/okumagrubu/domains/okumagrubu.net/public_html/wp-content/plugins/wordpress-social-login/wp-social-login.php on line 64
ÖDP’ye ‘Ulaş Bardakçı’ Soruşturması – Okumagrubu
Okumagrubu

ÖDP’ye ‘Ulaş Bardakçı’ Soruşturması

0 30

Özgürlük ve Demokrasi Partisi (ÖDP), 36 üyesinin Ulaş Bardakçı’yı mezarında andığı için ‘terör propagandası’ ile suçlanarak Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) tarafından ifadeye çağrıldığını duyurdu. Partiden yapılan açıklamada, ifadeye çağrılan ve haklarında soruşturma başlatılan kişiler arasında Başkanlar Kurulu üyesi, İl ve İlçe Yönetim Meclisi üyelerinin de olduğu belirtildi.

ÖDP, TEM tarafından başlatılan soruşturmanın nedeninin, 19 Şubat 2019’da, 1972 yılında öldürülen Ulaş Bardakçı’yı mezarı başında anmak olduğunu ifade etti. Partiden yapılan açıklama şöyle:

“Terör örgütü propagandası yapma suçlamasıyla açılan soruşturma bir işgüzarlıktan başka bir şey değildir. Ellerindeki zor gücünü pervasızca kullanmaya alışan iktidar güçleri akılla açıklanmayacak saçma iddialarla muhalefeti soruşturmayı marifet sayıyor. Oysa ortaya koydukları iddialar, ileri sürdükleri gerekçeler nasıl bir çaresizlik içinden olduklarının kanıtından başka bir şey olamaz.

Açıklamaya dahi gerek duyulmayacak kadar aleni gerçek şudur ki, Ulaş Bardakçı ve geçmişte kaybettiğimiz devrimcileri anmak asla suç olamaz, suç sayılamaz, terörle anılamaz.

36 arkadaşımıza yönelik bu soruşturma saçmalığının davaya dönüştürülmeden kapatılmasını bekliyoruz.

Bu vesileyle başta Ulaş Bardakçı olmak üzere emperyalizme karşı ülkemizin bağımsızlığını, sömürüye karşı emekçi halkın özgür geleceği için mücadele etmiş tüm devrimcileri bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyoruz. Mücadeleleri sürecek.”

ULAŞ BARDAKÇI KİMDİR?

THKP-C ve Dev-Genç önderlerinden Ulaş Bardakçı 1972 yılının 19 Şubatı’nda İstanbul Arnavutköy’de polisler tarafından öldürüldü. Ulaş Bardakçı, 1947 yılında Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimden sonra ODTÜ’ye girdi. Fikir Kulüpleri Federasyonu ve Türkiye İşçi Partisine katıldı. Ardından Devrimci Gençlik Birliği’nin (Dev-Genç) kuruluşunda yer aldı. ABD’nin Ankara büyükelçisi Robert Komer’in makam aracının ODTÜ bahçesinde yakılması eylemine katıldı. 1970 sonlarında Mahir Çayan’la birlikte THKP-C’nin kurulmasında yer aldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.


Warning: Unknown: open(/var/cpanel/php/sessions/ea-php56/sess_fa3lfdo3d46nl8tn5gjpldgcq1, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0