Türkiye’de Taksim Gezi Parkı protestolarında yaşanan  mücadele kısa sürede her yere  yayılmış ve acı kayıplar yaşanmıştı. Gezi’nin ikinci yıl dönümünde Ressam Haydar Özay’ın bir yıl boyunca çalıştığı Gezi eylemlerinde  yaşanan acıları ve mücadeleyi sembolize  eden 50 metrekarelik dev pano Gezi Şehitleri aileleri katılımıyla açıldı.

gezi3

Gezi Direnişi’nin 2. yıldönümünde  Mimarlar Odası’nın Karaköy Şubesi’nde 3. katta düzenlenen Gezi Tablosu açılış etkinliği bugün saat 14.00’da başladı.

Ressam Haydar Özay’ın bir yıl boyunca çizdiği tablonun açılışına ;

gezi2

Gezi Şehitleri ailelerinden Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert  ile abisi Adnan Cömert, Hasan Ferit Gedik’in annnesi Nuray Gedik ve dedesi Mustafa Meray ve Uğur Kurt’un yakınları  katıldı.

gezitablosu

Ressam Haydar Özay tablo için” bir yıldır çalıştığını burada çalışmasına olanak sağlayan Mimarlar Odası’nın büyük katkısının bulunduğunu ”belirtti. Mimarlar Odası’na teşekkür eden Özay, bu sürecin kendisi için unutulmaz bir dönem olduğunu kaydetti.  Özay, tablonun açılışına katılan ve kendilerini yalnız bırakmayan Gezi ailelerine de teşekkür etti.Gezi Tablosunun açılışında duygusal anlar yaşandı.Gezi tablosu açılışına katılan Gezi Şehitleri ailelerinden Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz “Çocuklarımız daha da genç çizilmiş bu tabloda, hiç yaşlanmayacaklar, ölümsüz onlar” derken, Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert “Adaletin peşini bırakmayacağız” sözleriyle göz yaşı döktü. Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan da ”20 aydır oğlunun katil sanıklarının ortaya çıkarılmasını beklediklerini ”söyledi. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan suskundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here