IŞİD’e yönelik operasyonlar kapsamında ABD dayatmasıyla açılan İncirlik Üssü’ne ABD 480. Filo’ya bağlı uçakların inişi ve askeri personelin gelişi başladı

abd_ucak_incirlik

ABD’nin “IŞİD’le mücadele” kapsamında AKP’yi hizaya çekerek IŞİD karşıtı koalisyon güçleri için İncirlik Üssü’nü açtırması sonrasında hava operasyonlarında kullanılacak uçaklar üsse iniş yapmaya başladı.

Konuşlanma kapsamında ABD 480. Filo’ya bağlı ilk kol olan 6 adet F-16 savaş uçağı ile ABD’ye ait bir adet C-5 ve bir adet de KC-135 tipi askeri uçak İtalya’daki Aviano Üssü’nden Adana’daki İncirlik Üssü’ne intikal etti. Savaş uçaklarının dışında uçaklara hizmet verecek 300 askeri personel de İncirlik’e geldi.

480. Filo’ya bağlı uçakların tümünün İncirlik’e intikalinin önümüzdeki hafta tamamlanacağı bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada uçak inişleri ve personel gelişlerinin Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadele operasyonlarına ev sahipliği yapma kararı almasını takiben olduğu belirtildi. Açıklamada “ABD ve Türkiye, 60’dan fazla ulusun katıldığı koalisyonun üyeleri olarak, bölgede barış ve istikrar arayışlarında IŞİD’e karşı mücadeleye yönelik taahhütte bulundular” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here