ABD, Suriye Humus’ta bir hava üssüne 50’den fazla Tomahawk füzesiyle saldırdı. Suriye, ABD’nin Şayrat hava üssüne yönelik saldırısının ‘sınırlı olduğunu ve beklendiğini’ açıkladı.

Humus Valisi Talal Berazi, saldırının “silahlı terörist gruplara hizmet ettiğini söyledi. Suriye ordusu, ABD’nin Humus’taki Şayrat üssüne yönelik saldırısının ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, “ABD üssümüze pervasızca saldırdı” ifadeleri kullanıldı.

Suriye Enformasyon Bakanı tarafından yapılan açıklamada, “Askeri gerilimin tırmanmasını beklemiyoruz” dedi.

Suriye devlet televziyonu, “Amerikan saldırganlığı askeri hedefleri füzelerle vurdu” derken kayıpların olduğunu kaydediyor.

Humus Valisi Talal Berazi ise, saldırının “silahlı terörist gruplara hizmet ettiğini” söylerken, “Suriye liderliği ve Suriye siyaseti değişmeyecek” şeklinde konuştu.

ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Berazi, saldırının ilk ve son olmayacağını da sözlerine ekledi. El Meyadin TV’ye konuşan Berazi, ölü ve yaralıların bulunduğunu kaydetti.

“Muhalefete” yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), saldırıda 4 askerin hayatını kaybettiğini, üssün ise neredeyse tamamen yok olduğunu duyurdu.

BBC’ye konuşan gördü tanıkları, üssün şu anda devre dışı olduğunu, neredeyse tüm savaş uçaklarının yok edildiğini söyledi.

 

Suriye ordusu, ABD’nin Humus’taki Şayrat üssüne yönelik saldırısının ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada, “ABD üssümüze pervasızca saldırdı” denildi.

Açıklamada ayrıca, altı kişinin öldüğü ve üste büyük hasarın meydana geldiğini belirtti.

icon

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here