Adana İl Jandarma Komutanlığı, Alevi köylerinin muhtar ve kanaat önderlerine gönderdiği yazıda IŞİD’in Alevi yurttaşlara yönelik saldırıda bulunabileceğini belirterek muhtarlara uyarı yazısı gönderdi.

“HALKI UYARIN”

Adana İl Jandarma Komutanlığı’nın 4 Kasım 2016 tarihli istihbarat raporuna dayandırdığı ve Yumurtalık ilçesindeki, Ayvalık, Deveciuşağı, Hamzalı, Kaldırım, Kızıldam, Narlıören, Asmalı, Demirtaş, Gölovası, Kesmeburun, Kuzupınarı, Sugözü mahallesi muhtarları ile kanaat önderlerine gönderdiği yazıda şu ifadeler yer aldı:

“DEAŞ terör örgütünün Adana ilindeki Alevi ve Nusayri inancındaki vatandaşlara yönelik terör saldırısında bulunabileceği, buna yönelik istihbarat toplama ve keşif faaliyetlerinde bulundukları, mahallelerde ve yerleşim yerlerinde eleman temini ve örgüte maddi kaynak sağlama çalışmasında bulundukları istihbaratı alındığından, muhtarların ve kanaat önderlerinin halkı uyararak şüpheli ve yabancı şahıslara karşı dikkatli olmaları şüpheli durumlarda 156 Jandarma İhbar Hattı’na bilgi vermeleri hususu, muhtarlara ve kanaat önderlerine müştereken tebliğ edilmiştir.”

 

“ALEVİLERDEN TEPKİ”

Jandarmanın saldırı uyarısı yapması ile ilgili olarak Adana’da Alevi örgütü temsilcileri bir açıklama yaptı. Adana Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Şükrü Şahin düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Uzun süredir benzer saldırı duyumları alıyoruz. Cem törenlerine saldırı yapılmıştı. Bu, ilk kez karşılaştığımız bir konu değil. Biz Aleviler asla mezhep çatışmasına izin vermeyiz. Devletimizin uyarı yerine tedbir almasını istiyoruz.”

Şahin ayrıca Halep ile ilgili tartışmalara değinip, “Orada kaybeden Sünniler değil cihatçılardır” dedi. Hükümetin Aleviler’e yönelik hakaretlere seyirci kaldığını da iddia eden Şükrü Şahin, ‘göstermelik açığa almalar ve hukuki sürecin etkin olmamasını’ da eleştirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here