Pazartesi, Ocak 22, 2018
Ana Sayfa Gündem Af Örgütü: Cizre’de Yaşanan Vahşet Gizlenmek İsteniyor

Af Örgütü: Cizre’de Yaşanan Vahşet Gizlenmek İsteniyor

3

İncelemelerde bulunmak için geldikleri Cizre’de polis tarafından taciz ve tehdit edilen Uluslararası Af Örgütü heyeti, polisin Cizre’de yaşanan vahşeti gizlemeyi amaçladığını belirtti. Engellemelere rağmen incelemelerini yapacak olan heyet, yaşananları tüm dünya kamuoyuna aktarma görevini yerine getirmede kararlı.

Dicle Haber Ajansı(DİHA)’da yer alan habere göre; 79 gün süren yoğun saldırılar nedeniyle büyük tahribatın yaşandığı Şırnak’ın Cizre ilçesine gelen Uluslar arası Af Örgütü heyeti, polisler tarafından paniğe neden oldu. Aralarında doğmamış bebeklerin ve çocukların da bulunduğu 200’ün üzerinde insanın katledildiği mahallelerde inceleme yapan Af Örgütü üyeleri, dün Cudi Mahallesi’ndeki vahşet bodrumlarında inceleme yaparken, zırhlı araçlarla yanlarına gelen polisler tarafından taciz ve tehdit edilmişti. Yaşadıklarını anlatan Af Örgütü’nden Felix Lang, “Telefonlarımıza, kameralarımıza ve çektiğimiz görüntülere el koymak istediler. Biz de bunun yasal olmadığını söyledik. Polisin engelleme amacı Cizre’de olup bitenleri saklamaktır” dedi.

‘Polis inceleme yapmamıza izin vermedi’

Cudi Mahallesi’nde bodrumların olduğu bölgede inceleme yapmak istediklerini kaydeden Federico Venturini ise, polisler tarafından önlerinin kesildiğini ve inceleme yapmalarına izin verilmediğini söyledi. Yarım saat boyunca polisler tarafından etraflarının sarıldığını ve silahlı polislerin başlarında beklediğini aktaran Federico, böylesi bir uygulamayla daha önce hiç karşılaşmadığının altını çizdi.

‘Polis yaşananları gizlemek istiyor’

 Felix Lang, Cudi Mahallesi’ne girer girmez etraflarının polis tarafından kesildiğini aktararak, şunları aktardı: “Polisler iki zırhlı araçla geldi ve önümüzü kesti. Telefonlarımıza, kameralarımıza ve çektiğimiz görüntülere el koymak istediler. Biz de bunun yasal olmadığını söyledik. Bunun üzerine eli silahlı polisler etrafımızı sardı. Mahallede inceleme yapmamıza izin vermediler.” Polisin engelleme amacının Cizre’de olup bitenleri saklamak olduğuna dikkat çeken Lang, “Polisler bizi engelleyerek vahşet bodrumlarında yaşananları dünya kamuoyunun duymasını engellemek istiyor. Özellikle burada yaşananlar saklamak istiyorlar. Ama biz bu gördüklerimizi herkesle paylaşacağız. Burada insanlara uygulanan vahşeti yerinde gördük” şeklinde konuştu.
‘İnsanlar silahların gölgesinde yaşıyor’
 Elisabeth Pohlgeers ise maruz kaldıkları uygulama karşısında şok olduğunu ve gözyaşlarını tutamadığını anlattı. Medya aracılığıyla ilçede olup bitenleri takip ettiklerini ve karşılaşacakları manzarayı az çok tahmin ettiklerini söyleyen Pohlgeers, şöyle devam etti: “Cizre’de yaşanan sıkıyönetim uygulamaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Dışarıdan görüldüğü gibi değilmiş. İnsanlar burada silahların gölgesinde yaşamlarını sürdürüyor. Burada karşılaştığımız uygulamalar dünyanın hiçbir yerinde yok.” Pohlgeers, Cizre’de kendilerine en ilginç gelen şeyin ise polislerin çocukları katletmeleri olduğunu kaydetti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

%d blogcu bunu beğendi: