hayata dönüşAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), F Tipi cezaevlerinin hayata geçirilmesi için 20 cezaevinde eş zamanlı olarak gerçekleşen ve  12 mahkümun ölümü ile sonuçlanan “Hayata Dönüş” operasyonunda, Türkiye’nin yaşam hakkı da dahil olmak üzere insan hakları ihlalinde bulunduğuna karar verdi.

Bayrampaşa Cezaevi’nde hücrelerin boyutunun küçültülmesi amaçlı bir projeye tepki için başlatılan açlık grevi nedeniyle 45  tutuklu doktor tedavisini redetmişti. Bunun üzerine 19 Aralık 2000’de ‘Hayata Dönüş’ operasyonu başlatılmış, 12 kişi hayatını kaybetmiş , 50 kişi de yaralanmıştı.

Eş zamanlı olarak  20 cezaevinde benzer nitelikli operasyonlar düzenlemiş ve şiddetli çatışmalar sonucu ikisi asker, 30 tutuklu toplam 32 kişi hayatını kaybetmişti.

19 Aralık 2000’de Bayrampaşa Cezaevi’nde düzenlenen operasyon sırasında tutuklu bulunan mahkumların şikayetleri üzerine AİHM tarafından yapılan incelemeler sonucunda, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) yaşam hakkını garanti altına alan 2. ve işkence ve kötü muameleyi yasaklayan 3. maddelerini ihlal ettiğine karar verildi.
Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahekemesine başvuran  5 kişiye  farklı miktarlarda olmak üzere mahkeme masrafları da dahil toplam 54 bin euro tazminat ödeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here