Avrupa Konseyi’nin gözlemcisi Andrej Hunko, Diyarbakır’daki oy verme ve sayılma işlemleri sırasında polisin engellemeleriyle karşılaştıklarını söyledi.

Avrupa Konseyi’nin seçim gözlemcisi Andrej Hunko, Diyarbakır’daki oy verme ve sayılma işlemleri sırasında polisin engellemeleriyle karşılaştıklarını söyledi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Avrupa Konseyi’nin seçim gözlemcisi olarak Diyarbakır’da bulunan Sol Partili Alman milletvekili Andrej Hunko, polisin engellemeleriyle karşılaştığını söyledi. Alman haber ajansı dpa’ya açıklama yapan Hunko, Diyarbakır’da kendisinin ve diğer referandum gözlemcilerinin iki saat boyunca sandık mahaline girmesine izin verilmediğini belirtti. Hunko, Avrupa Konseyi yetkililerinin duruma müdahale etmesinin ardından, referandum gözlemcilerinin sandık mahalline girmesine izin verildiğini söyledi.

Hunko, Mardin’de de sandıkların kapanmasının ardından polisin referandum gözlemcilerinin içeriye girerek, oyların sayımını izlemesine izin vermediğini dile getirdi. Bu iznin daha sonra verildiğini kaydeden Hunko, ancak gözlemcilerin oyların sayılması işlemlerinin başını kaçırdığını belirtti. Alman siyasetçi Hunko, kendisi ve ekibinin “rahatsız edici bir ortamda” bırakıldığını ifade etti.

Andrej Hunko, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından gönderilen 23 kişilik referandum gözlem heyetinde yer alıyor.

Bunun yanı sıra, Türk hükümetinin daveti üzerine Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) uluslararası 40 kişilik bir heyet de, oy verme ve sayılma işlemlerini izliyor. Her iki kuruluşun da pazartesi günü Ankara’da gözlemlerine ilişkin geçici raporu açıklaması bekleniyor.

İLERİHABER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here