Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin görev süresi Ekim ayında sona erecek Türkiye’deki Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasını mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceğini Türkiye’ye bildirdiğini duyurdu.

abdAlmanya’nın, NATO’nun Suriye’den gelecek hava saldırılarını önleme adına 2012’de Türkiye’ye gönderdiği ‘Patriot’ füze savunma sistemi geri çekme kararının ardından ABD Patriotlar için aynı doğrultuda karar aldı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre ABD Ekim ayı sonrasında patriot rotasyonunu yenilemeyecek.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan patriot açıklaması ise şöyle: “Amerika Birleşik Devletleri, mevcut görev süresi Ekim ayında sona erecek Türkiye’deki Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasını mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceğini Türk Hükümetine bildirmiştir. İhtiyaç olduğu takdirde, ABD, Patriot unsurlarını ve personelini bir hafta içinde Türkiye’ye geri getirmeye hazırdır. ABD ayrıca, doğu Akdeniz’de ABD Donanmasının çok-rollü “Aegisö gemilerinin devamlı mevcudiyetini sürdürecektir.Amerika Birleşik Devletleri, mevcut görev süresi Ekim ayında sona erecek Türkiye’deki Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasını mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceğini Türk Hükümetine bildirmiştir.”

Açıklamada ayrıca ihtiyaç duyulduğu takdirde, ABD Patriotların ve personelin bir hafta içinde Türkiye’ye geri getirmeye hazır olduğu da belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here