Şemdinli ilçe merkezinde şiddetli çatışmalar sürerken, Tekeli Taburu’ndan çatışmaların yoğunlaştığı Şapatan köyüne doğru top ve havan atışları başladı. Sıklıkla bombalanan köyün çevresindeki ormanlık alanlarda ise yangın çıktı.

şapatanDicle Haber Ajansı(DİHA)’nda yer alan habere göre; Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde günlerdir ilçe girişinde süren çatışmalar ilçe merkezine yayıldıktan sonra yoğunlaşarak devam ediyor. Özellikle ilçe girişindeki Şapatan (Altınsu) köyü ile ilçenin üst tarafında bulunan Yayla Mahallesi’nde çatışmalar yoğunlaştı. Uzun süre telefon şebekelerinin çöktüğü ilçeyle iletişim yeniden kurulurken, çatışma nedeniyle ilçe merkezinin boşaldığı öğrenildi. Çatışmalar sabah saat 05.00 sıralarında Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan bombalı saldırı ile başlarken, çatışmanın boyutu kameraya yansıdı. Görüntülerde helikopterlerin ormanlık alanlara doğru bombardıman yaptığı görülürken, bir helikopterin de ateş açıldığı kaydedildi. Saatlerce süren çatışmaların yoğunlaştığı Şapatan köyünden de yoğun dumanlar yükseliyor.

Şehrin etrafı yanıyor!

Çarşı merkezinde ve evleri çatışma bölgesine yakın olan bölgedeki kimi yurttaşların evlerini terk edip köylere gittiği bildirilirken, birçok evde de yoğun hasar oluştuğu kaydedildi. Yine, görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre onlarca zırhlı araç, darbelenerek, hasar gördü. Yine, şehir merkezinin etrafındaki ormanlık alanda kobra ve skorsky tipi helikopterlerden yapılan bombalama sonucu yangın çıktığı bildirildi. Yangın yayılarak devam ederken, çatışmaların devam etmesi nedeniyle kimse müdahale edemiyor.

Köye bombardıman başladı!

Birçok eve roket ve mermi isabet ederken, Yayla Mahallesi ve Şapatan köyünde zırhlı araçlardan anons yapılarak, “Evlerinizi boşaltın. Aksi taktirde sorumlusu biz değiliz” denildiği bildirildi. Yapılan bu anonslardan sonra, binlerce yurttaşın yaşadığı köy ve mahalleye doğru Tekeli Taburu’ndan havan, obüs ve top atışı yapıldığı belirtildi. Havan toplarının köy içine düştüğü öğrenilirken, ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda bilgi edinilemedi. Yine, ilçe girişine konumlandırılan 8 panzerin de köye, yola ve ormanlık alana doğru bombardımana başladığı, savaş uçaklarının da bölge üzerinde uçuş yapmaya başladığı aktarıldı.

Bombalanan alanda binlerce sivil mahsur

Rasgele bombalanan alanda yaklaşık 4 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Çatışmaların Şapatan köyü ve Yayla Mahallesi dışında, Karşıyaka ve Beşevler mahallelerine de sıçradığı belirtildi. Burada bulunan binlerce yurttaş ise bombalamadan dolayı mahsur kaldı. Şemdinli Devlet Hastanesi’nin de asker ve polisler tarafından boşaltıldığı, hastanenin askerlerin kontrolünde olduğu öğrenildi. Hastanenin asker ve polis dışında kimseye hizmet vermediği ve sivil girişlere kapatıldığı bildirildi.

Öte yandan, Federal Kürdistan sınırına sıfır noktada bulunan Navberojan (Yeşilova) köyünde de çatışma çıktığı belirtildi. Sabahın ilk saatlerinde Yeşilova Taburu’na dönük roketatarlı saldırı sonucu çıkan çatışma aralıklarla devam ederken, askerlerin de ormanlık alanlara doğru havan ve top atışı yaptığı öğrenildi.

ŞAPATAN’A BOMBA DÜŞTÜ: 4 YARALI!

Çatışmaların yoğunlaştığı Şapatan (Altınsu) köyüne doğru panzerler, helikopterler ve Tekeli Taburu’ndan yapılan top, obüs ve havan atışları durdu. Bombardımanın yapıldığı Şapatan’da en az 10 evin büyük kısmının yıkıldığı ve harabeye dönüştüğü bildirilirken, köyün çevresindeki ormanlık alanda ve bombalanan alanlarda dumanlar yükseliyor. Müdahale edilemeyen yangın da yayılarak köyün etrafında devam ediyor.

Edinilen ilk bilgilere göre, bombalama esnasında köyde bulunan Yasemin Özel, Aklima Saraç, Müşir Saraç ve Abdulgani Saraç şarapnel parçalarıyla yaralandı. Yaralı yurttaşlar, Şemdinli Devlet Hastanesi’nin asker ve polisler tarafından boşaltılması nedeniyle halen köyde tutulduğu bildirildi. Köyde henüz ulaşılamayan bölgelerde bilançonun ağırlaşmasından endişe ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here