TSK’ye bağlı askerler Til Ebyad’ın batısında bulunan Girê Sor köyü yakınlarından geçmek isteyen Rojavalıları taradı. 2 kadın olay yerinde yaşamını yitirirken, hayatını kaybeden 15 yaşındaki Mihemed Hesen Bunyamîn isimli çocuğun vücudundan 10 mermi çıkarıldı.

15 yaşında 10 kurşunAskerlerin ateşi sonucu isimleri öğrenilemeyen 2 kadın sınırda yaşamını yitirirken, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 9 kişi de yaralandı. Yaralıların büyük bir bölümü Kobanê’deki Emel Hastanesine kaldırılırken, durumu ağır olan 4 kişi ise Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan geçirilerek Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Vücuduna en az 10 mermi isabet eden Mihemed Hesen Bunyamîn isimli 15 yaşındaki çocuk ise kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi’nde aşırı kan kaybı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Katliam yapmışlar

Oğlunun cenazesini teslim alan Hesen Bünyamîn “Çok sayıda kişi yaralandı. Ölenler de vardı. Oğlum da onlardan biriydi. Hiçbir suçu ve günahı yokken vuruldu. Üstelik Rojava topraklarında vuruldu. Ve kaçakçılara yaptıkları gibi değil, vücudundan 10 mermi çıktı. Bu da gösteriyor ki bu kurşun yağmuruyla bir katliam tasarlanmış” dedi.

IŞİD gezerken çocukları vuruyorlar

AKP hükümetinin IŞİD’e verdiği desteğe dikkat çeken Hesen, şunları söyledi: “Tüm sınır hattında DAİŞ çetecileri tüm dünyanın gözü önünde elini kolunu sallayarak dolaşırken bir şey yapmayan asker ve Türk devleti, 15 yaşındaki bir çocuğa 10 mermi sıkıyor. Diyelim ki Türkiye’ye geçmeye çalışıyordu, diyelim ki kaçakçıydı. Yapılması gereken bu mudur? Nerde insanlık değerleri, evrensel hukuk kuralları ? Sadece benim çocuğum değil şu ana kadar DAİŞ’e sesini çıkarmayanlar bu sınırlarda yüzlerce günahsız insanı katletti” sözleriyle isyanını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here