Şaibeli referandum sonuçları Avusturya’da da gündem oldu. Konuyla ilgili görüş bildiren Avusturya Başbakanı Christian Kern, “AB üyeliği Türkiye için bitmiştir” dedi.

Şaibeli referandum sonuçları Avusturya basınında gündem oldu. Ülkemizdeki referandumla ilgili haberler geniş yer bulurken, Avusturya Başbakanı ve Dışişleri Bakanı da konuyla ilgili Krone Zeitung’a görüş bildirdiler.

“GÖRÜŞMELERİN DERHAL DURDURULMASI GEREKİR”

Başbakan Kern konuya istinaden “AB üyeliği Türkiye için bitmiştir” derken, Dışişleri ve Entegrasyondan Sorumlu Bakan Sebastian Kurz ise “Türkiye’de demokrasi yara aldı. Ülke görüş olarak İkiye bölündü. Bugünden itibaren anlaşılmıştır ki Türkiye AB’ne kesinlikle giremez ve görüşmelerin derhal durdurulması gerekir” şeklinde değerlendimede bulundu.

ORF: BİNLERCE İNSAN SONUÇLARI PROTESTO ETTİ

Devlet televizyonu ORF’nin Türkiye muhabiri Jörg Winter aracığıyla verdiği haberinde, “Türkiye’de referandumu kılpayı farkla Erdoğan kazandı. Seçim sonuçlarının kesinleşmeden Anadolu Ajansı tarafından manupüle edildiğinin ileri sürülmesi sonrası muhalifler büyük tepki gösterdi. Kadıköy ve Beşiktaş semtlerinde binlerce insan sokaklara dökülerek protestolarda bulundular. Bir çok evin balkonuna çıkan insanlar ise tencerelerine kaşık vurarak seçim-sayımlarını protesto ettiler. Muhalefet partileri usulsüz oy kullanıldığı iddiasıyla itirazlarda bulundular. Erdoğan meşhur balkon konuşmasında idam cezasını gündemine aldı ve konuyu arkadaşlarıyla görüşüp en kısa sürede karara bağlayacaklarını söyledi” ifadeleri yer aldı.

KRUIER ZEITUNG: AVUSTURYA’DAKİ TÜRKLER EVET DEDİ

Yüksek tirajlı gazetelerden Kurier Zeitung ise referandum sürecinde Avusturya’da yaşayan Türklerin tercihine yer verdi. Gazete, “ Avusturya’daki Türk seçmenlerin Yüzde 73.2 evet, Yüzde 26.8 oranında da Hayır dediler. Erdoğan ilk açıklamasında idam cezasının tekrar getirilmesini istediğini ve bunu yapacaklarını açıkladı. Muhalifler seçimlerde hile olduğu gerekçesiyle itirazlarda bulundu. Ülkenin muhtelif yerlerinde protestolar yapıldı” şeklinde yazdı. (Cumhuriyet)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here