Aydın’da HDP’nin “Hayır” standı 10-15 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Polis saldırganlar yerine 2 HDP üyesini darp ederek gözaltına aldı

Aydın’da HDP, AKP, CHP ve çeşitli kitle örgütlerinin stantlarının da bulunduğu kent meydanında HDP’nin “Hayır” standına 10-15 kişilik bir grup saldırdı. Saldırı sonrası HDP üyesi 2 kişinin polis tarafından darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

HDP İl Eş Başkanı Barış Göze, saldırı öncesi stant önünde halay çeken geçlere polisin müdahale ettiğini, kendilerinin olay çıkmaması için halayı sonlandırdıklarını söyledi. Aradan yarım saat geçmeden 10-15 kişilik bir gurubun saldırısına uğradıklarını belirten Göze, polisin saldırganlara müdahale etmediğini söyledi. Göze ayrıca polisin saldırganlar yerine kendilerine yöneldiğini ve parti üyeleri Mehmet Emin Temel ile Zafer Şimşek’in polis tarafından darp edilerek gözaltına alındığı söyledi. Gözaltına alınanlardan Zafer Şimşek’in darp sonucu yaralandığı öğrenildi.

“Saldırı öncesi polis alandan uzaklaştı”

Olay anında çevrede bulunan görgü tanıkları, saldırı öncesi HDP’lilerin çevresinde bulunan sivil polislerin bir anda ortadan gözden kaybolduklarını, resmi polislerin de AKP standına doğru uzaklaşmalarını garip bulduklarını söylediler. Saldırının bir anda gerçekleştiğini, saldırganların HDP’lileri darp ederek, HDP standındaki pankart ve afişleri indirdiklerini ve hızla yakındaki MHP binasına doğru uzaklaştıklarını söylediler.

Saldırı sonrası polisin saldırganlar yerine HDP’lilere yöneldiğini ve bazı polislerin tahrik edici tarzda müdahalede bulunduklarını anlatan görgü tanıkları, “Bir anda ortalık karıştı, HDP’liler gözaltına alındı” dediler.

Saldırı sonrası etrafta “acayip” insanların biriktiğini söyleyen bir başka görgü tanığı, “Sanki patlamak ve saldırmak için bir kıvılcım bekliyor gibiydiler, ama sonra birden dağılıp, ortadan kayboldular” şeklinde konuştu.

Kaynak: Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here