Beyaz Şov’a telefonla bağlanarak, konuşmasıyla “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açılan öğretmen Ayşe Çelik ve onu destekleyen 38 kişinin ikinci duruşması, yarın (Çarşamba30 Kasım 2016) 13.30’da İstanbul Bakırköy Adliyesi’nde görülecek.

Birgün’de yer alan habere göre; Sanıklar hakkında TMY’nin 7/2. Maddesi uyarınca ‘’terör örgütü propagandası yapmak’’ iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Her ne kadar davanın konusu yapılan açıklamanın suç olup olmadığını tespit etmek olsa da 38 kişiden 25’i hakkında yaptıkları basın açıklaması nedeniyle ‘’suçu ve suçluyu övme’’ iddiasıyla ek 2 yıl da isteniyor.

23 Eylül 2016’da yapılan ilk duruşmada sanıklardan 3’ü hariç hepsi ifade vermiş, bir ortak savunma yapmış, mahkeme bu sanıklarla birlikte yargılanan Kanal D yöneticisi Kadir Turnalı’nın tanığı olarak Beyazıt Öztürk (Beyaz Show)’ün de dinlenmesine karar vermişti.

Ne olmuştu?
Öğretmen Ayşe Çelik, 8 Ocak 2016 tarihinde Kanal D’de yayınlanan Beyaz Şov’a telefonla bağlanarak, “insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın, burada yaşananlar ekranlardan farklı yansıtılıyor, sessiz kalmayın” dediği için Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nca hakkında terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle dava açılmıştı. Ayşe Çelik programda şunları söylemişti:

“Ülkenin doğusunda neler olup bittiğinin farkında mısınız? Burada doğmamış çocuklar, anneler, insanlar öldürülüyor. Siz de bir sanatçı, bir insan olarak buna sessiz kalmamalısınız. Ölen çocuklara sevinenler var, onlara yazıklar olsun demekten başka bir şey söyleyemiyoruz. Ben öğretmenim, öğrencilerini terk eden öğretmenlere seslenmek istiyorum. Bir daha oralara nasıl dönecekler? O tertemiz çocukların gözlerinin içine nasıl bakacaklar? Ekranlarda her şey farklı aktarılıyor. İnsan olarak biraz daha hassasiyetle yaklaşın. Görün, duyun ve artık bize el verin. Yazık; insanlar ölmesin, çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın. Sesim titriyor, söyleyeceklerim bu kadar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here