Barış Bloku ”AKP Savaş İstiyor Barışı Biz İnşa Edeceğiz ” şiarıyla   pazar günü saat 17.00’da Bakırköy’de gerçekleştirileceği mitinge çağrı yaptı.  Barış Bloku dün Makina Mühendisleri Odası’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

barşBasın toplantısının divanını Gencay Gürsoy, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, HDP Milletvekili Beyza Üstün ve CHP Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı oluşturdu. Basın toplantısı Gencay Gürsoy’un konuşmasıyla başladı. Gürsoy, savaş politikalarının karşısında kararlılığa vurgu yaparak Pazar günkü mitingi tüm kamuoyuna deklare etti.
Ardından emek ve meslek örgütleri adına Arzu Çerkezoğlu konuşma yaptı. Çerkezoğlu, savaştan en çok emekçilerin zarar göreceğini belirterek, bu açıdan emek ve meslek örgütlerinin barış mücadelesinin yanında olacağını belirtti. “Biz bu süreçte tarafız” diyen Çerkezoğlu, Erdoğan’ın diktatörlüğünün tarafında değil, barış mücadelesinin tarafında olduklarını söyledi.
Konuşmada söz alan CHP Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Pazar günkü mitingin ve barış mücadelesinin ne kadar önemli olduğunu ifade etmeye çalışacaklarının altını çizdi. Son konuşmayı yapan HDP Milletvekili Beyza Üstün ise Erdoğan ve AKP’nin bu süreçte gerçekleştirdiği katliamlar ve zorbalıklara değinerek buna karşı “7 Haziran’da olduğu gibi dayanışarak savaşın karşısında olacağız” açıklamasında bulundu.
Konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan divan üyeleri “Neden savaş çıkarıldığı” sorusuna karşı aynı noktanın altını çizdi. Divan üyeleri tarafından, Erdoğan’ın iktidarını korumak için savaşa başvurduğu bir bir tekrar edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here