Barış Bloğu’nun çağrısıyla binler Bakırköy Halk Pazarında biraraya geldi.

barış mitingiİstanbul Barış Mitinginde konuşan Prof.Dr. Gençay Gürsoy ‘Saray ve AKP’nin 7 Haziran’daki yenilgisiyle baskı politikaları başladı’ dedi.

gencaygürsoyGürsoy sözlerine şöyle devam etti ; Savaş politikalarına, siyasal operasyonlara son verilsin. Emperyalist güçler bölgemizden elini çeksin! “Bu devlet bize ne mi yaptı? Sayıyoruz:Dersim, Çorum, Roboski ve niceleri..”

Gürsoy’un konuşmasının ardından Barış Annesi Döndü Ana: “Barış İçin susmayın. Haykırın diyorum”Kuzeyde de guneyde de doguda da batida da evlat acısı aynıdır. Gözyaşlarımız aynıdır”dedi.

Suruç’ta yakını kaybedenler adına Vatan Budak’ın babası Murat Budak: ‘Yüreklerimiz yansada onlara sözümüz, barışı savunacağız’ifadelerinde bulundu.

vatan

 

HDP EşBaşkanı Selahattin Demirtaş Barış Bloku’nda konuşma yaptı.

demirtaşDemirtaş ”Türk’ü Kürt’ü Alevi’si Sünni’si nasıl barış yapar bu meydanda görülüyor. Barış böyle yapılır böyle. Halklar istemedikçe kimse savaşı bize dayatamaz​. Bizler evlatlarımızı feda etmeye hazırız’ diyorlar. Evlatlarımızı feda etmeyeceğiz” dedi.

Barışın sesinin Türkiye’nin her yerinde yankılanması halinde savaşın bir gün bile sürdürelemeyeceğini vurgulayan Demirtaş; ” ‘Bizler evlatlarımızı feda etme hazırız’ diyor. Asker, polis, gerilla anneleri çıkıp biz evlatlarımızı siz saraylarda oturup çalın çırpın diye yetiştirmedik demeli. Samsun, Trakya, Ege bu sese ses vermeli. Toplum barış istiyor. PKK barışa hazır olduğunu ilan ediyor. Ama AKP ille de savaş diyor. Akıl ve vicdanın birleştiği yeni bir gelecek inşa edebiliriz. Barış bloku kurtuluşun adımıdır”

‘ERKEN SEÇİMDEN KORKAN NAMERTTİR’
“Erken seçimden korkmuyoruz korkan namerttir. Barış bloku AKP’ye ders verecek en büyük siyasal bloktur” diyen Demirtaş şöyle devam etti “Özgürlüğe giden yolu açmamiz lazım. Yüzde 41 bir daha bulamayacaklar. Bizler erken seçimde AKP’den kurtulacağız. Barışın pratiği olmalı örgütlenmesi lazım halkımızın. Barış silahların susması değil.

‘GEÇİCİ BAŞBAKAN IŞİD’LE ARANA MESAFE KOY’

Davutoğlu’na seslenen Demirtaş “Geçici Başbakan ISİD’le arana mesafe koy. Silahla arasına mesafe koyması gereken IŞİD’e gönderdiğiniz TIR’lar dolusu silahı gönderen sizsiniz. Şimdi halka hesap vermelisiniz. Sivil halka katliam yapan siz, katil olan biz. Senin paralı medyan Zergelê katliamını tam isabet yazdı. Bu sefer biz sandıkta tam isabet yapacağız. Suruç’ta yaptığınız katliamdan herkesi sorumlu tuttunuz. Diyarbakır mitinginde yapılan katliamda sorumlular çıkmadı. Evlatlar ölmesin analar ağlamasın. Kalıcı barışta ise insanların karnı doyacak, kadınlar sokakta gezebilecek, gazeteci özgürce yazabilecek, ana dilde konusabileceksin. Barış demokrasi ile gelir. Umut Barış Bloku’dur. Umut gençlerin yüreğindedir.

Selahattin Demirtaş’ın konuşmasının ardından miting sona erdi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here