Gezi Direnişi sırasında polis tarafından vurularak öldürülen Berkin Elvan’ın duruşması bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.Duruşma önce baba Sami Elvan yapılan basın açıklamasında konuştu.Gezi Parkı Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralı olarak kaldırıldığı hastanede 269 gün sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin görülen davanın 2’nci duruşması görüldü. Elvan ailesinin avukatları sanık polisin tutuklanmasını talep etti; ancak mahkeme, sanığın ‘kaçma şüphesinin bulunmaması’ nedeniyle tutuksuz yargılanma halinin devam etmesine karar verdi. Dava, 16 Kasım’ a ertelendi

Baba Sami Elvan konuşmasında “Ben bu adliye sarayında duruşma savcısıyla o kadar mücadele ettim ki, o kadar diller döktüm ki. İğneyle kuyu kazar gibi hukuk adalet aradım. Bunu Berkin Elvan adına tüm Türkiye çocukları, haklar, insanlar ve kardeşlerim için aradım. Umarım en kısa zamanda bu adalet arayışımız son bulur” dedi.

Açıklamanın ardından Elvan ailesi duruşma salonuna girdi.

Haziran Direnişi’nde İstanbul Okmeydanı’nda evden ekmek almaya giderken polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu kaldırıldığı hastanede 269 gün verdiği hayat mücadelesini kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın katledilmesine ilişkin davada Cumhuriyet Savcısı İsa Dalgıç’ın hazırladığı 14 sayfalık iddianamede, sadece bir polis sanık olarak yer alıyor. Sanık polis Fatih Dalgalı hakkında “olası kasıtla insan öldürme” suçundan müebbet hapis cezası isteniyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here