Bitlis Belediyesine 24 Kasım günü sabahın erken saatlerinde yapılan baskın sonucu gözaltına alınıp tutuklanan Belediye Eşbaşkanları Hüseyin Olan ve Nevin Daşdemir Dağkıran’ın yerine kayyım atandı. İçişleri Bakanlığı, baskın yapıldıktan sonra eşbaşkanları tutuklanan Bitlis Belediyesi’ne Vali Ahmet Çınar’ı kayyım olarak atadı.

Valilikten yapılan açıklamada, Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma nedeniyle Belediye Eşbaşkanı Hüseyin Olan’ın “örgüte üye olmak” iddiasıyla Sulh Hakimliği’nce tutuklandığı hatırlatıldı.

İçişleri Bakanlığı’nca Anayasa’nın 127. ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddeleri uyarınca Olan’ın görevden uzaklaştırıldığı belirtilen açıklamada, Olan’ın yerine Vali Ahmet Çınar’ın “Belediye Başkanvekili” olarak görevlendirildiği kaydedildi.

Bitlis Belediyesi’ne, 24 Kasım günü sabah erken saatlerde polis tarafından baskın düzenlenerek, arama yapılmıştı. Baskın sonrası belediyenin eşbaşkanları Hüseyin Olan ve Nevin Daşdemir Dağkıran gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan eşbaşkanlar, bir gün sonra çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here