Bosna’da işçi  haklarını kısıtlamaları öngören ve iş çıkarımlarını kolaylaştıran yeni yasaya gece yarısı kabul edildi.

Avrupa Birliği (AB) yasaları ile uyum programı çerçevesinde, Bosna’da uygulamaya konulmak istenen yeni iş yasası yoğun protestolara rağmen dün geceyarısı temsilciler meclisinde 30’a karşı 50 oyla kabul edildi.

bosna yasası yürürlükte Bosna’da  işsizliğin %45 oranında olduğu işçi  haklarını kısıtlamaları öngören ve iş çıkarımlarını kolaylaştıran yeni yasaya karşı gelen sendikaların liderliğinde toplanan 5000’den fazla işçi Perşembe günü Saraybosna’da Federasyon Parlamentosu önünde protesto gösterisi düzenlemişti.

İş adamları ve ekonomistler ise yasanın geçmesinin sadece AB uyum süreci için değil, Bosna’nın iktisadi dinamikleri açısından da faydalı olacağını öne sürüyor. Liderliğini Bakir İzzetbegoviç’in yaptığı SDA’nın (Stranka Demokratska Akcija – Demokratik Eylem Partisi) işçi düşmanı yasanın çıkması için çoğunluğu sağlamak amacıyla en büyük çabayı gösterdiği biliniyor.

Üst düzey AB yetkilileri ise yasanın çıkması sürecinin ağır işlemesinden dolayı Bosna hükümetini eleştirmiş, AB Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hahn Bosna’nın bu yasayı geçirmesinin AB’ye uyum sürecinde en önemli koşul olduğunu ifade etmişlerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here