Brezilya’da hükümeti yolsuzlukla ve ekonomik durgunluğa neden olmakla suçlayan yüz binlerce eylemci  Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’i istifaya çağırdı.

brezilyaÜlkede son 25 yılda görülen en derin ekonomik durgunluk devam ederken Brezilya’nın en kalabalık kenti Rio’da çok sayıda protestocu Copacabana plajını doldurdu.

Başkent Brasilia’da ise gösteriler Kongre binası önünde yoğunlaştı.

Rio emniyeti ellerinde ‘Dilma İstifa’ yazılı pankartlarla Copacabana plajına gelen göstericilerin sayısının 137 bini bulduğunu ifade ederken, Sao Paulo’da da benzer protesto gösterilerinin düzenlendiği bilgileri geldi.

Pazar günkü protestolar bu yıl gerçekleşen ve tüm ülkeye yayılan üçüncü eylem oldu. Daha önce de Mart ve Nisan aylarında Dilma Rousseff karşıtı göstericiler sokaklara çıkmıştı.

O gösterilerin ardından Rousseff’i destekleyenler de karşı gösteriler düzenlemişti.

Pazar günkü protestolar sırasında BBC’ye konuşan Brasilia’daki göstericilerden mühendis Elino Alves de Moraes, “Artık bir şeylerin değişmesini istiyoruz. Eğer insanlar sokağa çıkmazsa değişim de imkansız” dedi.

Göstericiler özellikle kamuya ait enerji şirketi Petrobras’ta yaşanan yolsuzluk skandalına hükümet yetkililerinin adının da bulaşmış olmasına tepkili.

Ekonomik büyüme yavaşlarken, enflasyonun yüzde 10’a yaklaşması da protestolarda dile getirilen bir diğer şikayet.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here