Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları haberleri nedeniyle casuslukla yargılandıkları davaya bugün devam ediliyor. Dava, şimdiye kadar basına ve izleyicilere kapalı olarak görülürken bugün davada gazeteci Emre Erciş tanık olarak dinlenecek. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde saat 10.00’da başlayan davada Emre Erciş daha önce de mahkemeye çağrılmış fakat gelmeyince hakkında zorla getirme kararı çıkartılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef gösterdiği Dündar ve Gül, tutuksuz yargılanıyor.

Casusluk suçlaması

Dündar ve Gül, geçen yıl 25 Kasım’da MİT TIR’larıyla ilgili yaptıkları haber ve görüntüler nedeniyle ‘Örgüte üye olmadan bilerek ve isteyerek yardım etmek, siyasi ve askeri casusluk ve gizli kalması gereken belgeleri ifşa etmek’ suçu iddiasıyla tutuklanmışlardı. Fakat 26 Şubat 2015’te Anayasa Mahkemesi, Dündar ve Gül’ün tutuklanmasını ‘kişi hürriyeti ve güvenliği’, ‘düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti’ ve ‘basın hürriyeti’ haklarının ihlali olarak değerlendirip beraatlarını istemişti. AYM’in kararından sonra Erdoğan, “Bu karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” demişti.

Güncelleme 12.31 Dündar-Gül ikilisi adliye önünde kısa bir açıklama yaptı. Gazeteciler, gazetecilik faaliyetleri sebebiyle yargılandıklarının mahkeme heyetince de kabul edildiğinin altını çizdi. İki gazeteci, “Bizim için yaptıkları plan çöktü. Akademisyenler için yaptıkları plan da çökecek” dedi, tutuklu akademisyenler için Adalet Şöleni’ne katılacaklarını ve adliye önünde durmaya devam edeceklerini dile getirdi.

 Güncelleme 12:29 Mahkeme duruşmanın 6 Mayıs saat 10’a ertelenmesine karar verdi.

Çağlayan Adliyesi önünde davayı desteğe gelenler şarkılar, türküler ve halaylarla duruşmaları takip ediyor.

Güncelleme 12:10  Savcılık esas hakkındaki mütaalasını hazırlamak için süre talep etti. Mahkeme duruşma günü belirlemek için ara verdi.

Güncelleme 12:00 Mahkeme dosyanın Selam Tevhid dosyasıyla birleştirilmesi talebini reddetti.

Güncelleme 11:39 Mahkeme heyeti, dosyaların birleştirilmesi talebini görüşmek üzere duruşmaya ara verdi.

Güncelleme 11:15 Av.Akın Atalay davaya ilişkin genel değerlendirmelerde bulunuyor.

“Kimse böyle bir davada sorumluluk almak istemiyor ancak mahkemeler de görevden kaçamaz. Dava, basın kanununda yer alan 4 aylık sürenin geçmesinden sonra açılmıştır.Hak düşürücü süre geçmiştir. Talebimiz suçlama dava konusu 2 haber dava süresinin geçmesi sebebiyle düşme kararı verilmelidir.”

“Bu dava Türkiye kamuoyunda ikna edilememiş, tutuklamaların haksızlığı net bir biçimde anlaşılmıştır. Anayasa Mahkemesi kararına göre de sanıkların eylemi sadece bir haberden ibarettir”

Güncelleme 10.55 Gazetecilerin avukatlarından Bahri Belen  davanın Selam Tevhid dosyasıyla birleştirilmesine karşı çıktı, talebin reddedilmesi gerektiğini belirtti. Belen, itirazını maddi gerekçelere dayandırarak anlattı, “CMK’nin ilgili maddelerine göre birleştirme talebinin hiçbir hukuki dayanağı yoktur” dedi. Savcı ise Dündar-Gül ikilisinin Selam Tevhid dosyası sanıklarıyla paralellik taşıdığını ileri sürüyor.

Güncelleme 10.36 Duruşma başladı. Duruşmada ilk olarak gazeteci Emre Erciş tanık olarak dinlenecek.

10.20 Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları davanın 3. oturumu öncesi Çağlayan Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu.

Erdem Gül adliye önündeki konuşmasında “Davamızın düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugün fırsat verilirse bunu söylemek istiyoruz. Bugün akademisyenlerinde serbes bırakılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Can Dündar ise Akademisyenlerin davasıyla bir araya gelmesinin iyi bir tesadüf olduğunu belirtti. Dündar, konuşmasına “Giderek daha güçlüyüz. Kendi davamızdan çok akademisyenlerin davasını önemsiyoruz. Hep birlikten buradan gideceğiz Silivri’den onları almaya gideceğiz. Bizi yargılamakla sonuç alamadıklarını görecekler. Bir tür çağlayana dönüşecek bu Çağlayan’da başlayan mücadele ve giderek büyüyecek buna yürekten inanıyoruz. Akşam umarım herkese iyi haberlerle döneceğiz.” diye devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here