ÇHD, İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısı ile HDP Eş Genel Başkanları ve Milletvekillerinin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla 4 Kasım günü Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde polis saldırısı sonucu gözaltına alınan 58 kişiden 7’si Kantar Karakolunda  hala tutulduğunu ve işken yapıldığını açıkladı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi Kantar Karakolunda tutulan 7 kişiye işkence yapıldığını yazılı bir açıklama yaparak kamuoyuna duyurdu.

İzmir ÇHD Şubesinde  yapılan açıklama şöyle: HDP Eş Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmalarını protesto etmek amacıyla 4 Kasım 2016 günü Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde eylem yapan kitleye polis saldırısı sonucu gözaltına alınanlardan 7’si Kantar Karakolunda tutuluyor.

Gözaltına alınan müvekkillerimiz bir harabe ortasında bulunan nezarethanede zor koşullarda pazartesi günü savcılığa çıkarılmayı bekliyorlar.

Karakolda boya ve tadilat işleri yapılmakta. Ve çok ağır boya ve tiner kokusu mevcut.

Müvekkillerimiz bu ağır boya ve tiner kokusu yüzünden 2 gündür baş ağrısı çekmektedirler ve zehirlenecek aşamaya gelmişlerdir.

Durumun düzeltilmesi ve müvekkillerin başka bir gözaltı birimine sevki konusunda yapmış olduğumuz başvurular sonuçsuz kalmış, nöbetçi savcı bu hususta yapmış olduğumuz dilekçe başvurumuzu almamış, başından savmıştır.

Müvekkilerimize bu koşullarda polis ve savcılık işbirliğiyle işkence yapılmaktadır.

Adı işkence ile anılan Kantar Karakolu işkence yapmaya devam ediyor.

Tüm basına ve kamuoyuna duyurulur.

Kantar Polis Merkezi daha önce de işkence iddiaları ile gündeme gelmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here