Cumartesi Anneleri /İnsanları 542.Haftada Kayıpların Hesabını Sormak İçin ve bu hafta  öldürülen gazateci Ferhat Tepe için Galatasaray Meydanında biraraya geldi.

cumartesi anneleri 542.haftasındaCumartesi Anneleri/İnsanları Galatasaray Meydanı’nda 542. haftatasında  1993’te 19 yaşında, Özgür Gündem Gazetesi Bitlis muhabiriyken gözaltına alınan ve 13 gün sonra öldürülmüş halde bulunan Ferhat Tepe için toplandı.

Anne Zübeyde Tepe ve baba İshak Tepe, oğullarının öldürülmesinden sorumlu tuttuklarını söyledikleri dönemin Tatvan 6. Zırhlı Tugay Komutanı General Korkmaz Tağma’nın şimdiye dek ifadesinin alınmasına tepki gösterdi.

Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe oğluna “Senin mücadeleni sonuna dek devam ettireceğim” diye seslendi.

“Ehliyetini, kol saatini ve fotoğraf makineni verdiler yalnızca, gülüşünü benden aldılar. Söz, inşallah bir gün bağımsız Kürdistan kurulacak, mezarını gelip haykıracağız, ruhunu şad edeceğiz.”

Baba İshak Tepe 21 yıldır sürdürdükleri ve zamanaşımına uğrayan hukuki mücadeleyi anlatarak devletin bu süreçte yaptıklarını şöyle özetledi:“Televizyonlarda ‘bu cinayeti işleyen devlet desteklidir, devlet katildir’dediğim için bir yıl ceza aldım; Bizim Ferhat adında Ferhat’ın hikayesini ve cinayeti yazdığımız kitap yasaklandı, basanlara ceza verildi; 20 yıl sonra ‘dava düştü’ dediler.”

“Bu dava bizim nezdimizde düşmedi, mücadeleye devam edeceğiz”dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına yapılan açıklamayı gazeteci Arzu Demir okudu. Basın açıklamasından sonra anma etkinliği sonlandırıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here