Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 544’ncü haftasında yine Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.Cumartesi Anneleri asker annelerine çağrı yaparak “Bombalar hepimizin hayatına, geleceğine düşüyor. Gelin 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde birlikte barışı haykıralım” dedi.

cumartesi anneleri“Silvan’a, Lice’ye Hakkâri’ye, Yüksekova’ya Cizre’ye yağan bombalar hepimizin hayatına, geleceğine düşüyor” diyen Cumartesi Anneleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle barış mücadelesini yükseltme çağrısı yaptı. Gözaltında katledilen Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe ise asker annelerine, “Gelsinler 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde birlikte barışı haykıralım” çağrısında bulundu.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 544’ncü haftasında yine Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Failler belli, kayıplar nerede?” ile “Kayıplarımızı istiyoruz. Barış istiyoruz” pankartları önünde oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, karanfil ve kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Diha da yer alan habere göre, Suruç’ta katledilen Serhat Devrim’in ailesi ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun da destek verdiği bu haftaki eylem, 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü ve 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne atfedildi. Yönetenleri ve devleti işlenen ‘Faili meçhulleri’ tüm boyutlarıyla itiraf etmeye çağıran Cumartesi Anneleri, devlete failler üzerindeki koruma kalkanlarını kaldırmak için BM’nin Herkesin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Karşı Uluslararası Sözleşme’yi imzalama çağrısında bulundu.

CUMARTESİ ANNESİ’NDEN ASKER ANNELERİNE BARIŞ ÇAĞRISI

Eylemde söz alan gözaltında katledilen gazeteci Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, ölümlere isyan etti. Tepe, “16 yıldır mücadele ediyoruz. Ama halen çocuklarımız öldürülüyor. Adalet diye bir şey yok. Olsaydı çocuklarımız kaybolmazdı” dedi. 7 Haziran seçimlerinin ardından başlayan savaşta hem asker hem de gerillaların yaşamanı yitirdiğini dile getiren Tepe, “Asker ailelerine sesleniyorum 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde gelsinler birlikte barışı haykıralım” sözleriyle savaşa karşı asker ailelerine birlikte mücadele çağrısında bulundu.

“BOMBALAR HEPİMİZİ HAYATINA VE GELECEĞİNE DÜŞÜYOR”

Konuşmaların ardından haftanın açıklamasını yapan Cumartesi Anneleri’nden Leyla Kaya, Cumartesi Anneleri’nin Cizre ve Yüksekova’da her Cumartesi taşıdıkları fotoğraflara yenilerinin eklendiğini belirterek, anneleri ağlatan kanlı iktidar hesaplarından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Kaya, “1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bu topraklarda yaşayan herkese karşı sesimizi yükseltiyoruz. 30 Ağustos Dünya Kayıplar Günü nedeniyle sesimizi yükseltiyoruz. Silvan’a, Lice’ye Hakkâri’ye, Yüksekova’ya Cizre’ye yağan bombalar hepimizin hayatına, geleceğine düşüyor. Hepimizin ortak çıkarı özgürlüğün, eşitliğin, adaletin ve halkların kardeşliğinin hâkim olduğu bir ülke için barış mücadelesi yürütmekten geçiyor. Unutmayın barış hepimizin işidir” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here