Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan’ın da aralarında olduğu Edirne F Tipi Hapishanesi mahpusları, hapishane yönetiminin verdiği söz sonucunda açlık grevi eylemini sonlandırdı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ın da aralarında olduğu Edirne F Tipi Hapishanesi’ndeki mahpuslar avukatları aracılığıyla yaptıkları açıklamada hapishane idaresinin var olan sorunları çözeceği sözü verdiklerini belirterek açlık grevi eylemini sonlandırdıklarını duyurdu.

HDP’li vekillerin, ÖHP, TOHAV ve İHD yetkililerinin çabaları sonucunda diyalog kanallarının açıldığını belirten mahpuslar, hapishane yönetiminin verdiği söz doğrultusunda 35 günden bu yana devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sonlandırdıklarını duyurdu.
Demirtaş ve Zeydan da HDP Genel Merkezi’ne şu mesajı gönderdi:

Edirne F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda 25 Şubat 2017 tarihinden beri devam eden açlık grevinin, cezaevi yönetimi ile kurulan diyalog ve sorunların çözümü için ortaya konulan karşılıklı iyi niyet taahhütleri çerçevesinde sonuçlandırılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz.

Açlık grevlerinin devam ettiği diğer cezaevi müdürleri başta olmak üzere, Cezaevleri Genel Müdürü’nü ve Adalet Bakanı’nı açlık grevini devam ettiren mahkumlarla diyalog içerisinde sorunların çözümü için inisiyatif almaya, tutsakları da diyalog zemini çerçevesinde açlık grevlerini bitirebilmek için sorumluluk almaya davet ediyoruz.

Edirne Cezaevi gibi diğer cezaevleri için de açlık grevleri tümden sonuçlanıncaya kadar kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyor, büyük katkı sunan hukuk ve insan hakları kurumları ile avukatlarımıza teşekkür ediyoruz. Desteklerini esirgemeyen tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

kaynak:  Sendika.Org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here