Dersim Belediye Eşbaşkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul’unda aralarında olduğu 13 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirildi.

Derdim Belediye Eşbaşkan yardımcısı Hüseyin Tunç buradaki konuşmasında,  hiçbir diktatör tarihte kalıcı olmamış, tarihe gömüldüğünü ifade ederek,”Bu tarihte kalıcı olan Diktatörlerin karşısında direnen insanlık olmuştur. Milyonlarca kişinin iradesi olan Eşbaşkanlarımız,milletvekillerimiz  seçilmiş tüm iradelerimiz tutuklanabilirler, cezaevlerine koyulabilirler. Sizler tankınızla, topunuzla ve işkencelerinizle başardığınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz, diktatörlerin başına gelenler sizlerin de başına gelecektir. Buradan bir kere daha ifade ediyoru; bizler sizlerin saldırılarınız karşısında asla boyun eğmedik eymeyeceğiz. Bedel ne olursa olsun taviz vermeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Sabahın erken  saatlerinde  Dersim Belediyesi Eşbaşkanlarının evlerine baskın yapılarak gözaltına alınmasını  Belediyesi önünde protesto edildi. Dersim Belediyesi binasının önünde  bir araya gelen ve  “Halkın İradesi Rehin Alınamaz!” pankartın taşındığı  açıklamada konuşan Dersim Belediye Eşbaşkan yardımcısı Hüseyin Tunç,eşbaşkanlarımızın , meclis üyelerimizin ve parti başkanlarımızın gözaltına alınmaları demokrasi adına kabul  edilemeyeceğini söyledi.

Ülkede demokrasiden bir şey kalmadığını ifade eden Tunç,”Bugün saray ve hükumet, demokratik siyasete ve demokratik muhalefete yönelik ağır saldırıları ile demokratik siyasi kazanımları gasp etmeyi, oluşmuş bütün kurum ve kuruluşlarımızı tasfiye etmeyi hedeflemektedir. Bu hedefte sadece bizlere  oy vermiş olan binlerce vatandaşımızın siyasi iradesi değil, demokrasi, özgürlük, eşitlik, emeğin hakları, kadın özgürlüğü ve adalet mücadelesini sürdüren, vicdan sahibi ve demokrat milyonlarca yurttaşımız da vardır.”şeklinde konuştu

Gün birlik günü olduğunu belirten Tunç,”Halka, hepimize, tüm demokrasi yanlısı, barışsever, hak ve hukuk isteyen, emeğine ve özgürlüklerine sahip çıkan herkese düşen, OHAL’in kalıcılaştırılarak tekçiliğin dayatılmasını püskürtmek üzere el ele vermek ve birlikte mücadele etmek ve gün demokrasiyi kazanmak için birlik günüdür.”dedi.

Dersim halkına çağrıda bulunan Tunç,” Bugün bizler buradan demokrasi, emek ve barış güçlerine, Erdoğan-AKP iktidarının baskılarından ve adaletsizliklerinden bunalan vicdan sahibi tüm yurttaşlarımıza, sesleniyoruz; Çağrımız sadece gözaltına alınanlarla dayanışma çağrısı değildir. Çağrımız özgürlük, eşitlik, demokratik laiklik ve adalet için çaba harcayanlara ve bu özlemler için bedel ödeyenlere birlikte ve ortak mücadele çağrısıdır”dedi.

Tunç yaptığı konuşmanın sonunda ” Gözaltındaki eşbaşkanlarımız, parti başkanı ve temsilcilerimiz, sendika başkanlarımız derhal serbest bırakılmalı; demokratik hak ve özgürlüklere, hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.Açıklama slogan ve alkışlar ile sona erdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here