Dersim’de 14 bölgenin “askeri güvenlik bölgesi” ilan edilmesinin ardından askeri birlikler, köylerin boşaltılması için yurttaşlara yönelik baskıları artırdı.Karsel köyünde hayvancılıkla uğraşan Kahraman Zengin; köylerini ve yaylalarını bırakıp bir yere gitmeyeceklerini kaydederek, “Bu zamana kadar direndik, direnmeye devam edeceğiz. Kazanan biz olacağız” şeklinde konuştu.

dersimden çıkmayacağız

Dicle Haber Ajansı’nda yer alan habere göre;Dersim Valiliği tarafından alınan kararla kent merkezi ve ilçelerin sınırları içerisinde bulunan 14 bölge “askeri güvenlik bölgesi” ilan edildi ve kararın hemen ardından yasak bölge sınırlarında bulunan köylerin boşaltılması asker harekete geçti. Köyleri dolaşan askeri birlikler, bölgenin terk edilmesi için yurttaşları uyardı. Dersim Valiliği’nin kararı ile köy boşaltma girişimlerine tepki gösteren köylüler, tüm baskılara rağmen ne köylerinden ne de yaylalarından çıkmayacaklarını söyledi.

680x680nc-der-080815-gucenli-bolge-halk-ropHozat ilçesinde boşaltılmak istenen köylerinde yaşayan yurttaşlar, ne olursa olsun köy ve yaylalarından çıkmayacaklarını belirtirken, Sin köyünden Haydar Gül ise, görüştüğü Dersim Valisi’nin kendisine, “Elimizden bir şey gelmez, tamamen Ankara’nın direktifi doğrultusunda hareket ediyoruz. Umarım başınıza bir iş gelmez’ dedi. Bu kadar emeği bırakıp gelelim mi dediğimde ise ‘Bırakıp gelin'” dediğini söyledi.

680x680nc-der-080815-gucenli-bolge-halk-rop4Hozat ilçesine bağlı Sin köyünde organik arıcılıkla uğraşan Haydar Gül (36), arıcılıkta temel esasın bitki takibi olduğunu belirterek, rakım yükseltmek için devletin kurumlarının izniyle arı kovanlarını Sin’den Eğri Yamaç bölgesine taşıdıklarını hatırlattı. Valiliğin yaptığı yasaklı bölge açıklamasının ardından paniğe kapıldıklarını kaydeden Gül, “93-94-95’te köyleri yakılan, köyleri boşaltılan insanlar çatışmasızlık sürecinde tekrar köylerine geldiler ve organik tarımcılık, arıcılık ve hayvancılıkla ilgileniyorlar. Geçimini bu işlerle sağlayanlar ne yapacaklar” dedi.

‘Bırakıp gelin, umarım başınıza bir şey gelmez!’

Gül, konuya ilişkin görüştüğü Dersim Valisi’ne, “arı kovanlarını kaldırmayacağım ve köyden de çıkmayacağını” ilettiğini belirterek, Vali’nin ise, “Elimizden bir şey gelmez, tamamen Ankara’nın direktifi doğrultusunda hareket ediyoruz. Umarım başınıza bir iş gelmez” şeklinde cevap verdiğini aktardı. “Bu kadar emeği bırakıp gelelim mi dediğimde ise ‘Bırakıp gelin’ dedi. Köylerimizden çıkmayacağız” diyen Gül, “90’lı yıllarda zaten çıkarıldık yerlerimizden. Geldik bu seferde mülteci gibi yaşadık. Çıkmayacağız, emeğimizi bırakıp gitmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
‘Bu devletten bıktık’

Hozat ilçesine bağlı Rengi köyünde arıcılık ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayan Cemile Aydın ise, “Biz nereye gidelim artık bu devletten bıktık, oraya gidiyoruz olmuyor bu tarafa geliyoruz yasak diyorlar. Biz çıkmayacağız” dedi.

‘Kaç zamandır buradayız, bir tehlike yok’

38’den bu zamana kadar hep mağdur edildiklerini söyleyen Aydın, “Bu devlet bizden ne istiyor. Yasak bölge diyor, kendi kendine tehlike arz ettiğini ifade ediyor. Kaç zamandır buradayız bir tehlike yok, bundan sonra mı olacak? Olacaksa devletten olur” dedi.

‘Bu zamana kadar direndik, direnmeye devam edeceğiz’

Karsel köyünde hayvancılıkla uğraşan Kahraman Zengin (78) de, köylerini ve yaylalarını bırakıp bir yere gitmeyeceklerini kaydederek, “Bu zamana kadar direndik, direnmeye devam edeceğiz. Kazanan biz olacağız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here