Diyarbakır Dicle’de ilçe polis ablukasına alınırken son günlerde akşam 18.00’den itibaren polisler, yurttaşların evlerine girmesi yoksa ateş açılacağı anonsu geçiyor.

diyarbakırda evlere girin yoksa ateş ederiz anonsuDiyarbakır’ın Dicle ilçesinde de OHAL uygulamaları gün geçtikçe derinleştiriliyor. Daha önce Döver (Dibni) de Jandarma tarafından yollar “güvenlik” amacıyla barikatlarla kapatılmış ve ilçenin 45 yerleşim yeri ile bağlantısı kesilmişti.

DİHA’da yer alan habere göre, ilçede şimdi ise, Bağlarbaşı, Çelebi ve Yeşiltepe mahallelerine giden yol olan Ferah Caddesi de akşamları saat 18.00’den itibaren ulaşıma kapatılarak araçların geçişine izin verilmiyor. Ziyaret Tepesi’nde konuşlanan zırhlı araçlardan ise ilçeye rastgele ateş açılıyor. Özel harekat polisleri tarafından yapılan anonslarda ise yurttaşların evlerine gitmesi, toplanmaları halinde ise ateş edileceği tehdidi savuruluyor.

Polisin baskı ve ablukasına tepki gösteren yurttaşlar da saat 17.00 olmadan eve gitmek zorunda bırakıldıklarını belirterek böyle giderse dükkanlarını tümden kapatmak zorunda kalacaklarını ifade etti.

Öte yandan, Dicle Kaymakamlığı’nın aldığı karara dayanarak Dicle Emniyet Müdürlüğü belediyenin tüm iş makinelerine el koydu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here