Referanduma sayılı günler kalırken, AKP’nin “Evet” kampanyasını cezaevlerinde baskı aracı olarak kullandığı öne sürüldü. Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan adli tutuklu ve hükümlülere, cezaevi idaresi tarafından referandumda “Evet” oyu kullanmaları yönünde baskı uygulandığı iddia edildi.

Cezaevinde olan B.A. adlı siyasi tutuklunun İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) gönderdiği mektupta, Elazığ Cezaevi yönetiminin AKP’nin seçim kampanyasını kapsamında, bütün adli tutuklu ve hükümlü tutukluları toplayarak referandumuda Evet” demeleri karşılığında 5 yıllık cezaların düşürüleceği vaadinde bulunduğunu iddia etti.

‘AİLELER İKNA EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

Cezaevi yönetiminin AKP’nin seçim propagandasını yaptığını öne süren B.A., bu nedenle hükümetten para desteği aldıklarını iddia ederek şunları söyledi: “Öyle ki bütün adli ve hükümlü tutukluları toplayarak referandumun ‘Evet’ demeleri karşılığında 5 yıllık cezalarını düşürüleceğinin vaadini vermektedirler. Bu anlamıyla oy hakkı olmayan hükümlülerin ailelerine bu temelde ikna edip çeşitli kurumlara yönlendirmektedirler” diye ifade etti.

‘KAMOYUNU DUYARLILIĞA ÇAĞIRIYORUZ’

Söz konusu uygulamaya herkesin karşı çıkması gerektiğini ifade eden B.A., “Bütün yasa ve kanunları tekeline alan bu zihniyet bunları yasalaştırdığında neleri yapacağını düşünmek bile istemiyoruz. Bu temelde sizleri ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dihaber’in haberine göre, konuya ilişkin telefonla aranan cezaevi yetkilileri ise konu hakkında bilgi veremeyeceklerini belirtti.

‘ODALARIMIZ HÜCRE STATÜSÜNDE’

Cezaevinde yaşanan baskılara da değinen B.A., “Bizler siyasi tutsaklar olarak OHAL ve KHK’lar gibi gerekçelerle keyfi uygulamalara maruz kalmaktayız. Şuan kaldığımız odalarımızın çoğu hücre statüsündedir. Bu odalarda 12-13 kişi kalmaktayız. Banyo ve tuvalet aynı durumdadır ve hijyen yok. Dolayısı ile mikrop kapma ve hastalanma durumumuz yüksektir. Ayrıca 60 yaş üzeri tutuklu arkadaşlarımız bulunmaktadır” dedi.

‘SOSYAL HAKLARIMIZ ELİMİZDEN ALINDI’

Tutukluların haftada bir ya da iki kez çıkmaları gereken spor haklarının keyfi gerekçelerle ellerinden alındığını aktaran Adıgüzel şunları kaydetti: “Ayrıca haftada 1 ya da 2 kez çıkılması gereken spor haklarımızı keyfi gerekçeler ile elimizden alınmıştır. Kurslarımızı Hobilerimiz ve diğer sosyal aktivitelerimiz KHK’ler adı altında kaldırılmıştır. Aile görüşünde kısıtlanmaya gidilmiş 3 kişilik arkadaş görüşü kontenjanı tamamen kaldırılmıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here