Reuters’e konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kurulacak olası bir seçim hükümetine MHP’nin ardından HDP’nin de girmeme kararı alması durumunda kendilerinin de bu hükümete bakan vermeyeceklerini açıkladı.

indirReuters’e değerlendirmelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP’nin çoğunlukta olacağı bir seçim hükümetine MHP’nin ardından HDP’de girmeme kararı alırsa kendilerinin de bakan vermeyeceklerini belirterek “MHP zaten bu hükümete üye vermeyeceğini açıkladı. HDP de çok olumlu değil bu konuda. Eğer HDP de üye vermezse AKP’nin çoğunlukta olduğu bir hükümete biz payandalık yapmayız, biz de bakan vermeyiz” diye konuşan Altay bu konuyu partinin yetkili kurullarında değerlendireceklerini de söyledi.

Davutoğlu’nun hükümet kurma görevini bu akşam Erdoğan’a iade etmesinin ardından, görevin kendilerine verilmesini ve HDP’nin dışardan desteklediği bir CHP-MHP hükümeti kurma çalışmalarına başlamak istediklerini dile getiren Altay “Saray’ın yapması gereken, görevi hemen bu akşam 21:00’de CHP’ye vermektir. O durumda biz görüşmelere hemen yarın başlarız. HDP’nin dışarıdan desteklediği bir hükümeti MHP’yle kurmak isteriz. Ama bu olmazsa da CHP azınlık hükümetini de kurarak ülkeyi seçime götürmek mümkündür” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here