Karaman’da Ensar Vakfı ile KAİMDER yurtlarında kalan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan M.B.’ni yargılanacağı davanın ilk duruşması başladı.

12.00 Mahkeme müdahillik taleplerinin reddinin ardından gelen tepkiler üzerine duruşma oturumunun kapalı yapılmasına karar verdi.

Karaman’da Ensar Vakfı ile Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nin (KAİMDER) yurtlarında kalan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanan M.B.’ni yargılanacağı davanın ilk duruşması başladı.

M. B., 5 Mart’ta, Ensar Vakfı’nda kalan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanmıştı.

10 çocuğun ailesinin yaptığı şikayet üzerine tutuklanan M. B., “kasten yaralama”, “çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyet yoksun kılma” suçlarından, 600 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Karaman Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Adliye çevresinde arama noktaları oluşturulmuş durumda. Davayı izlemeye gelenler arasında CHP ve HDP’li vekiller, KESK Eşbaşkanı Şaziye Köse’nin yanı sıra sivil toplum örgütleri temsilcileri de bulunuyor.

Sanık M. B., tutuklu bulunduğu Ereğli Cezaevi’nden güvenlik nedeniyle getirilmedi, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim (SEGBİS) sistemiyle katılıyor.

Duruşmada, Ensar Vakfı, KAİMDER ve 13 baronun yanı sıra Çocuk Haklarını Koruma Derneği, Eğitim İş, İnsan Hakları Derneği (İHD), Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebi kabul edildi.

Baroların müdahillik talebi kabul edildi. Milletvekilleri ve derneklerin talepleri ise reddedildi.

Savcı, Ensar Vakfı ve KAİMDER’in ‘suçtan zarar görme’ ihtimallerine binaen davaya müdahil olmaları gerektiğini belirtti.

Mahkeme, “genel ahlak” gerekçesiyle duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi. Ardından salonun boşaltılması için duruşmaya ara verildi.

Valilikten yasaklama

Karaman Valiliği de duruşma nedeniyle, davanın devam ettiği süre boyunca Karaman il sınırları içerisinde her türlü toplanma, basın açıklaması, toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma gibi etkinliklerin yasaklandığını resmi internet sitesinden duyurdu.

Kadınlara engel

Davaya katılmak üzere yola çıkan kadınlar, yol boyunca engellendi.ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Pelin Pektaş hakkında yakalama kararı bulunduğu gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı ve Karaman Çarşı Karakolu’na götürüldü.

Durdurulan bir araçta bulunan dövizlere ve pankartlara valilik kararıyla el konuldu.

Engellemelere tepki gösteren HDP Ankara İl Eş Başkanı Birsen Kaya, “Fiili darbe içerisinde bir uygulamayla karşı karşıyayız” dedi.

Uzun süre bekletilen kadınlar, kente ulaştıklarında Piri Reis Kültür Merkezi’nin önünde toplandı, ardından adliyenin önüne yürüdü.

Ne olmuştu?

Karaman’da bir sınıf öğretmeninin Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı evlerde kaldıkları öne sürülen 9 ve 10 yaşlarında bulunan öğrencilere cinsel istismar yapıldığı iddia edilmiş, iddialarla ilgili M.B. adlı öğretmen tutuklanmıştı.

Cumhuriyet Savcılığı, cinsel istismara uğradığı ileri sürülen öğrencilerle ilgili sağlık raporlarının konulduğu dosya için gizlilik kararı vermişti.

Adli soruşturma devam ederken Milli Eğitim Müdürlüğü de öğretmen hakkında idari soruşturma başlattı.

İddialarla ilgili haberlere yayın yasağı getirildi.

Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın cinsel istismara uğradığı ileri sürülen 45 çocuktan durumu belgelenen 10 çocukla ilgili hazırladığı iddianame kabul edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here