Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen DEİK Dünya Türk Girişimciler Kurultayı’nda konuştu. Erdoğan, dün İstanbul Adalet Sarayı’nda Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı davayı izlemeye giden başkonsoloslara tepki gösterdi.

Erdoğan, “Dün malum bir gazetecinin mahkemesi vardı. Bu yargılamaya katılanların durumu çok önemli. İstanbul’daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada. Yani diplomasinin de bir adabı var. Burası senin ülken değil burası Türkiye. Sen konsolosluk binası ve konsolosluk sınırları içinde hareket edebilirsin. Diğerleri izne tabidir. Bunlar kalkıp bu ülke içerisinde gövde gösterisi yapacak haddi tecavüz edebiliyorlar. Oynanan oynun tarzını göstermesi bakımından bu çok önemlidir. Demokrasi, insan hakları, özgürlük, seçim laflarını dillerinden düşürmeyenlerin halkın desteğini alarak iş başına gelenlerle, darbeciler karşı karşıya geldiğinde tercihlerinin hangisinden yana olduğunu hep birlikte takip ediyoruz, görüyoruz” dedi.

DAVAYA DA MAHKEMEYE DE MÜDAHİL OLUYOR
Erdoğan, Dündar ve Gül’ün tahliye edilmesi yönündeki Anayasa Mahkemesi kararı hakkında ‘tanımıyorum saygı da duymuyorum’ demişti. Dündar ve Gül’ün Dün başlayan davaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MİT müdahil olmuştu. Cumhurbaşkanı, söz konusu haberler yayınlandığında da Dündar için, “Bedelini ödeyecek, öyle bırakmam onu…” demişti.
Dündar ve Erdem Gül’ün  duruşmasını İngiltere Başkonsolosu Leigh Turner, Fransa Başkonsolosu Muriel Myriam Domenach, Almanya Parlamentosundan Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Almanya Büyükelçisi, İtalya ve Hollanda başkonsolosları takip etmişti.

‘SÖZDE AKADEMİSYENLER’

Erdoğan  son dönem yaptığı konuşmaların tamamında barış bildirisine imza atan akademisyenleri de atlamadı. Barış isteyen akademisyenleri “Sözde akademisyen” olarak nitelendiren Erdoğan, “Biz ne zaman Yeni Türkiye dedik, iste o zaman akılla mantıkla izah edilemeyecek bir sürü sorunu önümüze bulduk. Türkiye’nin Güneydoğusunda yaşanan kalkışmanın akılla izah edilecek bir yolu var mı? Bunlara methiyeler düzenleyen bir takım sözde akademisyenin, ilimden nasibi yoktur. DAEŞ bahanesiyle oynanan oyunlardaki hedefleri görmemek için kör olmak lazım. Türkiye’yi 1959 yılından beri AB kapısında beklettiklerini görünce meselenin kriterler olmadığını gayet iyi anlıyoruz” diye konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here