Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1 Kasım’daki seçimler öncesinde televizyon kanalı kuracağı iddia edildi. Saray’dan 24 saat canlı yayın yapacak olan kanalın giderleri, örtülü ödenek ve TRT bütçesinden karşılanacak.

28658Zaman Gazetesi’nden İzzettin Çiçek ve Bayram Kaya’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iktidardaki etki alanını artırmak için yeni adımlar atıyor. Daha önce vatandaşlardan gelen ihbar, şikayet ve taleplerin toplandığı Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) paralel, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ni (CİMER) hizmete sokan Erdoğan’ın, 1 Kasım’da yapılması beklenen seçim kampanyaları öncesinde televizyon kanalı kuracağı belirtiliyor. Saray’dan 24 saat yayın yapacak olan kanalın, bir aya kadar yayın hayatına başlaması bekleniyor.

Saray’ın kullanımına sunulmak üzere 30 canlı yayın aracı alınacağı, sadece 1 canlı yayın aracının 300 bin dolara mal olacağı iddiaları, bazı basın organlarında daha önce yer almıştı. Sivil Savunma Müsteşarlığı üzerinden alınacağı belirtilen araçların, Erdoğan’ın mitingleri ve muhtarlara yaptığı konuşmaların canlı olarak aktarılması için kullanılacağı kaydediliyor. TRT bünyesinde faaliyet göstermesi planlanan kanalın başına TRT genel müdür yardımcılarından birinin getirileceği ileri sürülüyor. Çalışmaların, belirlenen bu ismin koordinesinde devam ettiği ifade ediliyor.

GİDERLER ÖRTÜLÜ ÖDENEK VE TRT BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK
Edinilen bilgilere göre kurulacak kanal, Erdoğan’ın programlarını, konuşmalarını ve Saray’daki kabullerini yayınlayacak. Kalan zamanlarda ise eski konuşmaların tekrarlarını verecek. Kanalın bütçesinin bir kısmı, Cumhurbaşkanı’na ayrılan örtülü ödenekten, geri kalanı da TRT bütçesinden karşılanacak. Kanal çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanarak erken seçim öncesinde faaliyete geçirilmeye çalışılacağı belirtiliyor.

Erdoğan daha önce de mitinglerde kullanmak için örtülü ödenekten zırhlı otobüs yaptırmış, 7 Haziran’a kadar sürdürdüğü seçim çalışmalarında bu otobüsü kullanmıştı. Erdoğan’ın mitingleri Yüksek Seçim Kurulu ve Anayasa Mahkemesi’ne götürülmüş ancak herhangi bir sonuç alınamamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here