Tekman Kaymakamı’nda Türkçe dilinden başka dil konuşulmayacak emri getirildi.Erzurum’un Tekman ilçesinde Kaymakam Lütfullah Ün tarafından tüm kamu kurumlarına gönderilen bir yazıyla devlet dairelerinde ‘Türkçe dışında herhangi bir dilde konuşulmasına izin verilmemesi, buna göz yumanların ise cezalandırılacağı’ yönünde talimatta bulunduğu öne sürüldü.

erzurum_da_tekman_kaymakami_turkce_disindaki_dilleri_yasakladi_h53216_6d9a1DİHA’nın haberine göre, 14 Ağustos tarihli elektronik imzayla gönderilen talimatta, “Kamu personellerinin kamuya ait alanlar içerisinde gerek kalmadıkça Türkçe dilinden başka bir dil konuşulmaması konusunda, kurum amirlerine gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve uymayan personel hakkında yasal işlem yapılacağının bilinmesi herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini rica ederim” denildi.

DBP VE HDP’DEN TEPKİ

DBP ve HDP ilçe örgütleri ise, HDP binası önünde yaptıkları açıklamayla kaymakamın skandal gibi talimatına tepki gösterdi.

HDP Erzurum Milletvekili Seher Akçınar Bayar’ın da katıldığı açıklamada konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Fatih Doğan, “Bu şehirde yaşayan insanların yüzde 99’u kendi ana dilleri olan Kürtçe konuşmakta ve kendilerini böyle ifade edebilmektedir. Son dönemlerdeki siyasal süreçte göz önünde bulundurulduğunda, bu genelge 90’lı yılların yasakçı mantık ve pratiği ile örtüşüyor. Bu yasağı kabul etmiyor ve anadilimizi yaşamın her alanında özgürce kullanana kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi belirtiriz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here