Kolin, Cengiz ve Kalyon Holding’in ortak yürüttüğü Marmaray inşaatında çalışan ve 3 aydır maaş alamayan işçiler 4 gündür şantiyede eylem yapıyor. Ana firmanın proje müdürünün bildirmesi üzerine şantiyeye gelen polis, haklarını isteyen 38 işçiyi ifadelerini alınmak üzere karakola götürüldü.

Şirket yetkilileri işçilere maaşlarının gün içerisinde yatırılacağını açıkladı.


Kolin, Kalyon ve Cengiz (KKC) Holding ortaklığının yürüttüğü Marmaray (hızlı tren metro hattı) inşaatında çalışan 38 işçi 3 aydır maaş alamadıkları için şantiyede eylem yapıyor.

Ana firma olan KKC’ye bağlı Naif Yapı A.Ş. adlı taşeron şirket bünyesinde çalışan işçilere, şirketin iflas ettiği ve bu nedenle maaşlarının verilmeyeceği söyleniyor.

Üsküdar’da bulunan şantiye önünde 4 gündür maaşları için eylem yapan 38 işçiye ise şirketin yanıtı bugün polis çağırmak oldu.

İleri’ye konuşan eylemdeki Marmaray işçisi Emre Işık, şirketin işçilerin emeklerini nasıl gasp ettiklerini anlattı.

‘3 AYDIR MAAŞ VERMİYORLAR, SİGORTAMIZDA DA KAÇAKÇILIK YAPMIŞLAR’

“Bizim günlük yevmiyemiz 110 lira, mesaiyle bizim maaşımız 3500-4000 lirayı buluyor fakat sigortamızı 1400 lira üzerinden göstermişler” diyen Işık, şirketin işçilerin sigortasında kaçakçılık yaptığını söyledi. Işık, haklarının yendiğini dile getirdi.

3 aydır maaş alamadıklarını ifade eden Işık, “Geçen hafta Perşembe günü KKC, yani ana firmanın Proje Müdürü, ‘taşeron firmanız Naif Yapı batmıştır, iflasını çekmiştir, içeride parası var, onun parasından sizin ücretlerinizi vereceğim’ açıklamasını yaptı” dedi.

4 gündür ise 38 işçinin alacakları için eylemde olduğunu söyleyen Işık şöyle devam etti: “Şimdi bize rest çekiyor. Sigortanızın karşılığı olan 1400 lirayı öderim, geri kalanını ödemem diyor.”

HAKKINI İSTEYEN İŞÇİYE POLİSLE YANIT VERDİLER!

Şirketin şantiye önüne polis çağırdığını belirten işçi, polisin işçileri karakola ifade vermeye çağırdığını söyledi. Işık, “Şimdi karakola gidip, ifade verip tekrar şantiyeye döneceğiz” dedi.

ANA VE TAŞERON FİRMA İŞÇİLERİ OYALIYOR

“Ana firmanın Proje Müdürü dün polis eşliğinde gelerek ‘ben size 1400 liranın üstünde bir şey veremem’ dedi gitti” şeklinde konuşan işçi, ana firma ile taşeron şirketin alacaklar konusunda sürekli birbirlerini işaret ettiğini ve işçileri oyaladığını anlattı.

Taşeron şirket Naif Yapı’nın muhasebe müdürünün ise KKC Proje Müdürü’nü işaret ettiğini aktaran işçi şunları kaydetti: “Muhasebe müdürümüz, ana firma proje müdürünün bizim paramızı ödeyeceğine dair söz verdiğini söyledi. Proje müdürü ise geçen hafta Perşembe ‘paranız bende’ açıklaması yapmasına rağmen şu an bunu kabul etmiyor.”

Işık, eylemlerinin amacının seslerini duyurmak olduğunu belirtti.

KARAKOLA GÖTÜRÜLDÜLER

Hakkını isteyen işçiler Kadıköy İskele Polis Merkezi’ne götürülerek ifadeleri alındı.

YANDAŞ YAĞMA GRUBUNUN SABIKA KAYDI OLDUKÇA KABARIK

AKP’ye yakınlıklarıyla bilinen KKC’nin sabıka kaydı oldukça kabarık. AKP döneminde hızla yükselmesiyle bilinen ve diğer şirketlerle ortaklığı bulunan KKC’den Cengiz Holding, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ortaya çıkan tapede iktidarla olan ilişkisi, halka duyduğu nefret ve düşmanlık “Bu milletin a…koyacağız” sözleriyle ayyuka çıkmıştı.

Cengiz Holdingin tamamladığı veya yapımına devam ettiği kamu projeleri arasında çevre ve doğa katliamlarıyla gündeme gelenlerinden bazıları şunlar: Ankara-İstanbul hızlı tren projesi, Maltepe sahil düzenlemesi, İstanbul’a üçüncü havalimanı projesi, Yusufeli Barajı ve HES, Akkuyu nükleer güç santrali deniz hidroteknik yapıları, Artvin-Cerattepe maden arama projesi.

Üstelik, AKP hükümeti ile Cengiz’in “dostluğu” sadece projelerle sınırlı değil. 2010 yılında Cengiz Holding’e ait 422 milyon TL tutarındaki vergi borçlarının tamamı silinmişti.

AKP döneminde aldığı ihalelerle servetine servet katan Cengiz Holding’in de olduğu KKC, şimdi de işçilerin haklarını gasp ediyor, 3 aydır maaşlarını alamayan işçilerin taleplerine polisle yanıt veriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının etrafında örülü olan “çetevari” sermaye gruplarının başında gelen Kolin de, yağma projeleriyle doğayı katleden şirketler sıralamasında başı çekiyor. Kolin, Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Yırca’da yapacağı termik santral için köylülerin direnişine rağmen 6 bin zeytin ağacını keserek katletmesiyle gündeme gelmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here