Fatsa’da halk siyanürlü altın işletmesine karşı isyanda. Altın madenine karşı direniş başlatan köylüler 280 gündür mücadelelerini sürdürüyor.

ölüleraltıntakamazFatsa Ünye Platformu öncülüğünde bir araya gelen köylüler  ‘siyanür talanını’ durdurmak için bugün maden bölgesine yürüyüş düzenliyor. Polis TOMA ve barikatlarla halkın yürüyüşünü durdurmaya çalışıyor.

Fatsa’da altın madenine karşı direnişin 280. gününde yapılmak istenen yürüyüşe jandarma saldırdı. Biber gazı ve TOMA ile su sıkan jandarmaye karşı Fatsalılar direnişe gitti.

İstanbul’dan Kuzey Ormanları Savunması’nın dayanışma ziyaretinde bulunduğun direnişçiler, hep birlikte altın madenine doğru yürümeye başladı. Madenin girişinde barikat kuran jandarmanın önünde bekleyenler “Madenci şirket, Fatsa’yı terket” sloganları attı.

Jandarmanın biber gazı ve TOMA ile saldırması üzerine direnişi yükselten Fatsalılar ve dayanışma için gelenler barikata yüklendi.

Eylemcilerden biri “Burası benim toprağım” diye seslenirken bir eylemci de jandarma erlerine hitaben “Şirketleri korumayın, burası bizim” diye konuştu. Bir yandan da barikatın önünde oturma eylemi başladı.

Fatsa Ünye Platformu öncülüğünde bir araya gelen köylüler  ‘siyanür talanını’ durdurmak için bugün maden bölgesine yürüyüş düzenliyor. Polis TOMA ve barikatlarla halkın yürüyüşünü durdurmaya çalışıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here