Lice, Hani, Kocaköy üçgeninde stratejik bir noktada; çatışma bölgesinin tam ortasında canlı kalkan nöbeti tutan anneler, Türkiye’nin batısına sesleniyor. Anneler, çatışmalar durana kadar nöbetlerini sürdüreceklerini belirterek tüm annelere, “Yüreği yanan tüm anneler, tüm insanlar bir araya gelerek, acılarımızı ortaklaştıralım. Barış için hep birlikte asker de ölmesin, gerilla da ölmesin diyelim” çağrısı yaptı.

28741 DİHA’da yer alan habere göre;Diyarbakır’ın Lice ilçesinde barış çağrıları sürüyor. Lice, Hani, Kocaköy üçgenindeki çatışma bölge civarında yaşayan sivillerin başlattığı canlı kalkan eylemi 8. günü geride bıraktı. Askerlerce bölgenin bombalanması ve bombardıman nedeniyle ormanların yakılmasına karşı çoğunluğu kadın, yüzlerce kişi bölgede nöbet başlatmıştı. Nöbetle birlikte çatışmalar azalırken, zaman zaman sadece askeri helikopterlerce bölgeye taciz ateşinde bulunuldu. Bölgede nöbet tutan anneler endişeli ama nöbeti sürdürme konusunda da kararlı; “Çatışmalar durana kadar dağda kalmayı sürdüreceğiz” diyorlar.

Gerilla annelerinden Vural,Bu savaşın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidar savaşı olduğuna vurgu yaptı. Vural, “Barış gelsin diye, Tayyip zulüm etmesin diye seçimlerde nasıl birleştiysek, bugün de onun savaşına hayır demek için birleşmeliyiz. Biz günlerdir buradayız. Sesimizi duyuran da, duyan da kimse yok. Ben beklerdim ki bizim bu eylemimize herkes destek versin” dedi.

Savaşa karşı tek tarafın barış demesinin ölümleri durduramayacağının altını çizen Vural, Türkiye halklarına, “Yüreği yanan tüm anneler, tüm insanlar bir araya gelerek, acılarımızı ortaklaştıralım. Barış için hep birlikte asker de ölmesin, gerilla da ölmesin demeliyiz. Bu savaş başka türlü durmaz” sözleriyle sesleniyor.

‘Bu nöbet ölümlerden bıkmış bir halkın çığlığıdır’

Anne Şaile Vural ise, “Biz günlerdir burada naylonların üzerinde uyuyoruz. Bazı aç, bazı tok yorulmadan bekliyoruz. Bir yaşlı annemize, ‘Çok yoruldun git dinlen’ dedik. ‘Ben evde bir gece rahat uyuyacağım ama ya o gece ölüm haberi alırsak, ben sonra nasıl rahat uyurum’ dedi. Biz bu sorumlulukla buradayız. Buradaki nöbet barışa susamış, ölümlerden bıkmış bir halkın çığlığı. Tek isteğimiz bu sesimize yanıt verilmesi.”

‘Asker annesiyle bizim acımız aynı Erdoğan bu acıyı bilmez’

Canlı kalkan eylemindeki annelerden Zahide Variş ise askerlerin taciz ateşleriyle kendilerini yıldırmaya çalıştıklarını belirterek, “Asker biz canlı kalkan olduk diye bölgeye ateş ederek, ‘Gidin buradan’ diyor. Biz bu savaş bitene kadar buradan gitmeyeceğiz. Çünkü bir asker, bir gerilla ölürse, biz onun önüne geçemiyorsak nasıl barış mücadelesi olur bu. Ölümler olmaması için durmayacağız” diyor.

Hangi düşünceden ve inançtan olursa olsun tüm annelerin yürek acısının aynı olduğunu söyleyen Varış, “Biz anneler, kadınlar olarak bu savaşı durdurmalıyız. Batıdaki Türk, Çerkes, Laz bütün annelerin acısını ortaklaştırarak birlikte ses çıkarmalıyız. O yüzden ben buraya davet ediyorum. Gelin bu dağlarda birlikte ses çıkaralım. Bu savaşı bitirelim” diyor. Bir kızının gerilla olduğunu söyleyen Variş sözlerini şöyle sürdürüyor; “Oğlu askerde olan anne ile benim hissettiklerim aynıdır. Ama bir Tayyip Erdoğan bilebilir mi bizim acımızı. Yürek sızımızı düşünerek savaşa dur diyelim. Farklı düşünebiliriz ama çocuklarımızın ölümünü ancak biz durdurabiliriz” diye de ekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here