Ankara Büyükşehir Belediyesi,Atatürk Orman Çiftliği( AOÇ )imar planlarının iptali üzerine Ankara Bulvarı’nı kapatma kararı aldı.

gökçek belediye bulvarını  kapatacakAnkara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Barosu ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı meslek odalarınca açılan dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı alınan AOÇ İmar Planı nedeniyle Ankara Bulvarı’nın trafiğe kapatma kararı aldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos ayı ilk toplantısından başkanlık yazısı şeklinde gelen önerge ile Ankara Barosu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın başvurusu üzerine Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin 14.5 kilometrelik Ankara Bulvarı’nı da kapsayan AOÇ imar planlarının iptal edildiği hatırlatılarak 5. İdare Mahkemesi’nin aldığı karara uyulması yönünde karar alınması istendi.

Önergede, Celal Bayar Bulvarı’ndan başlayarak Etimesgut’a kadar uzanan Ankara Bulvarı’nın AOÇ çiftliği içindeki tüm bağlantı yollarının da karar doğrultusunda kapatılmasına, kapatılma kararının Ankaralılara gerekçeleri ile birlikte billboard, reklam panoları, gazete, yerel televizyon ve radyolar vasıtası ile duyurulmasına karar verildi.

Anadolu Bulvarı’nın trafiğe kapatılmasının ardından AOÇ İmar Planı’na karşı başından veri hukuki mücadele veren Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden açıklama geldi.

‘Önce Ankaparkı kaldır’

Gökçek’e “Ankara defterini kapat” diyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hukuksuzluğunu Ankara halkına eziyet haline getiren Büyükşehir Belediyesi’nin derhal istifa etmesi gerektiğini ifade etti.

Ankara’yı 22 yıldır yönetemeyen, her yaptığı plan proje bilimsel planlama ilkelerine aykırı olan, Ankaralının yararına olmadığı için hukuk tarafından iptal edilen Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara’yı planlı yönetme kabiliyetini yitirdiğini söyleyen Candan şunları ifade etti:

“Aklı selim yöneticilerin yapması gereken hukuka uygun düzenlemeleri, halkını mağdur etmeden çözmektir. Ancak, kendi hatalarının bedelini Ankara halkına çıkaran bu anlayışın yol kapatmasını, ilk defa görmüyoruz.

“Aynı tavrı Akay kavşağında ve kullanılmayan üst geçitlerde de yaptı. Yapması gereken öncelikle binlerce ağacı keserek demir yığınına çevirdiği Ankarapark’ı kaldırmasıdır. Show yapmayı bırak önce Ankaparkı kaldır, yeşillendir eski haline getir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here