97 gündür tuklu bulunan Grup Yorum üyeleri bugün çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı. Duruşmada savunma yapan müzisyen Selma Altın, polis baskınında bağlamalarından parmak izi alındığını söyleyerek, “Bizim yerimiz mahkemeler değil, konser salonlarıdır” dedi18 Kasım 2016 tarihinde Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskında gözaltına alınan ve ardından tutuklanan Grup Yorum üyeleri 97 gün sonra hakim karşısına çıkıyor.

Duruşma bugün İstanbul Çağlayan Adliyedi’nde görülüyor.

İstanbul 23.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava öncesi bir açıklama yapan avukat Ebru Timtik, Grup Yorum için hazırlanan dosyada hiçbir somut delilin olmadığını belirterek dava sonunda tahliye kararı beklediklerini söyledi. Öte yandan duruşmaya Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Mahmut Tanal ve Ferhat Tunç, Adip Akbayram ve Ataol Behramoğlu da destek için katıldı. 45. sanat yılını geride bırakan Edip Akbayram ise duruşma öncesi “50 senedir türkü söylüyorum. Bu kadarını görmedim. Türkülerimizden korkuyorlar. Türküleri yasaklayamazlar” dedi.
Kapıların açılmasının ardından duruşmaya başlandı. İlk olarak sanıkların kimlik tespitlerinin yapıldı. Ardından da iddianamenin okunmasına geçildi.

97 GÜNDÜR CEZAEVİNDELER
18 Kasım’da Okmeydanı’ndaki İdil Küktür Merkezi’ne yapılan polis operasyonunda gözaltına alınan Grup Yorum üyeleri “Ali Aracı, İnan Altın, Selma Altın, Sultan Gökçek, Fırat Kıl, Dilan Poyraz, Helin Bölek” 96 gündür cezaevinde tutuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here