Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastane yönetiminin aldığı kararla hastane personelinin, hekim ve hasta odalarına kıble yönünü gösteren işaretler ile seccade koyduğu, Kuran’ı Kerim ve ”Peygamberin Hayatı’’ kitabı dağıttığı ortaya çıktı. Aynı uygulamanın Sanatoryum Hastanesi’nde de yaşandığı öğrenildi.TBB  Başkanı Beyazıt İlhan :“Hastanelerde zaten ibadet yapılabilmesi için mescitler var.Mescidi doktor ve hasta odalarına getirmek dini ideolojik olarak kullanmaktır” dedi.

hastane

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan, bu uygulamanın hastane idaresinin tasarrufu ile yapıldığını belirterek, “Hastanelerde zaten ibadet yapılabilmesi için mescitler var. Mescidi doktor ve hasta odalarına taşımak, sağlık hizmeti verilen kurumlarda dini gerekçelerle düzenleme yapmak bir anlamda dini ideolojik olarak kullanmaktır” diye konuştu.

AKP iktidarı döneminde bu uygulamaların arttığını vurgulayan İlhan sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastaneye din görevlisi yerleştirmek, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, Adana’da yapılan ve Emine Erdoğan’ın da katıldığı Peygamber Tıbbı Kongresi… Bütün bunların ardından da hastanelerde İslam referanslı dini semboller yerleştirilmesi aynı zihniyetin devamıdır. Bunun dini gerekçelerle alakası yok. Bu dini siyasete alet etmektir. İdeolojik manipülasyon yapmaktır. Tıp gibi bilimsel yürütülmesi gereken bir alanı da kendi ideolojik alanlarına alet etmeye çalışıyorlar.”

ATO Genel Sekreteri Ebru Basa, “Din hizmeti, Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluk alanı değildir. Bu tutum, aynı odada kalan herkesin, tek bir mezhepten tek bir inançtan olmasını dayatıyor. Hastane yönetimleri dini semboller içeren malzeme dağıtmak yerine, istisnai sağlık hizmeti kapsamına girdiği için hastaların ödeme yapmak zorunda kaldığı malzemelerin temini yoluna gitmeli” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here