HAZİRAN , barış isteyen akademisyenleri desteklemek için 22 Nisan’da Çağlayan Adliyesi’ne çağırısında bulundu.

Tutuklu Akademisyenler Esra Mungan, Meral Camcı, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya’nın davasının ilk duruşması için yoğun çağrılar yapılıyor.İstanbul’da öğrencilerin, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve Haziran da barış isteyen akademisyenlere destek için 22 Nisan saat:13.00’da Çağlayan’a  çağrıda bulundu.

7.5 YIL İLE YARGILANIYORLAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, 4 akademisyen hakkında 7.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede  1128 kişinin “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metne imza attığı belirtiliyor ve “PKK/KCK terör örgütüne destek bildirisi” yayımlandığı ileri sürülüyor.

NE OLMUŞTU?

1128 Akademisyen ‘‘Bu suça ortak olmayacağız’’ adlı bildiriyle barış talebini dile getirmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “Barış için Akademisyenler” inisiyatifi üyeleri hakkında başlatılan soruşturma dosyalarını bünyesinde toplayarak, bildiriyi imzalayan 733 akademisyenin ifadesini almaya başlamıştı.  Soruşturma kapsamında akademisyenlere, “PKK’nin terör örgütü olup olmadığı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti katliam mı yapıyor? Bildiriyi imzalamak için baskı veya tehdit aldınız mı?” şeklinde sorular yöneltilmişti.  Bu arada, 733 akademisyen haricinde bildiride imzası olan 395 kişi hakkındaki işlemin ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütüldüğü belirtilmişti.

 

49630

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here