Haziran’ın çağrısıyla sanatçılar, aydınlar ve Haziran yürütme kurulu Taksim’de Cezayir toplantı salonunda bir araya geldi.

Toplantının divanını Haziran sekretaryasından Burak Yücel’in yanı sıra Birgün Gazetesi yazarlarından Barış İnce ve bir yazman arkadaş yürütü

Toplantı katılımcılarından

          Can Saray:

Barış siyaseti pozitif olmalıdır. Şundan uzak duracağız, buna yakın olalım tarzı bizleri uzak bir düzleme iter. Haziran barış cephesinin devrimci bir tarafını oluşturmalıdır. Toplumsal dinamikleri harekete geçirmelidir.

          Abdurrahman Atalay:

Kitlelerin Haziran’ı ayırdedecek bir tutumu olduğunu görmeli ve bu tutumu topluma yaymalıyız. Bizler olası bir erken seçime gidersek çatışma ortamında gitmemeliyiz. Haziran PKK’ye acilen ateşkes önermelidir. PKK Haziran’ın lafını dinlemelidir.

Alper Taş:

AKP  Suriye’de ki tabloyu  kendine çevirerek bölgesel hegomenyasını oluştuuruyor.Türkiye solu olarak bir özeleştiride bulunmak gerekirse Afganistan ve Irak’ta hep sesimizi yükselttik.Fakat aynı şeyi Suriye için yapmadık.Haziran Suriye’deki savaşa karşı çalışmalar yaptı.Haziran olarak Barış  Bloğunun ulaşamadığı bir nokta var.Barış konusunda net olmalıyız

1 Eylül’e kadar Barış fikrini Türkiye’nin her tarafında toplumsallaşması yani bir barış seferberliği içerisinde yapmalıyız.Yurdun dört bir yanına barışı yaymalıyız.

Hakan Gülseven:

Tüm Türkiye’de acayip eylem planına sahibiz.Sağa sola meramımızı anlattığımız yerde baskı altına alınıyoruz.İzmir’de 150 kişilik grupla yoksul mahallelere grip meramımzı anlattık.Ortak bir söylemle Haziran kitlelerini biraraya getirebiliriz.

Zeki Özkorkmaz:

İstanbul’da Barış Bloğu’nun pazar günü yapacağı miting ihtiyacı karşılamaktadır.Haziran yürütmesinin de gindeminde olan 1 Eylül’de Antep veya Antakya’da yapılacak bir miting köprü görevini üstlenecektir.Barış mitingine giden süreçte Haziran yapacağı sokak çalışmalarıyla gazetlerdeki duyurularla sanatçılarla hazırlanacak videolarla barış dilini güçlendirmeli, savaş politikasına karşı cevaplar ve eylemlikler üretmelidir.

Ece:

Medyanın gücü önemlidir.Sürekli eylem yapmak yerine bir köprü oluşturmalıyız.İnsanlarla empati kurmalıyız.Dağda oğlunu kaybeden bir anne ile askerde oğlunu kaybeden bir anneyi biraraya getirerek  bir dakikalık ”Biz Barış İstiyoruz”söylemelerini sağalayıp bir kamoyu yaratabiliriz.

Ceren:

Barış kelimesi çok soyut bir kavram olarak görüyorum.Barış dediğimizde nasıl bir barış olur?Hepimizin içinde bulunduğu bir liste olmalıdır.

Zeki Arslan:

Gezi’de bir şeyi başarmıştık.Yani yanyana durmayı hatta birbirimize tahammül etme sürecini yaşadık. ”Her Yer Barış Her Yer Barış ” dilini ön plana çıkarmalıyız.Soyuttan somuta aktarmalıyız.Bunuda yazarlar çizerler olarak herkes kendi yayın organlarında yaygınlaştırmalıdır.Haziran 1  Eylül’de bütün bloğu yanyana almaktır.Haziran sembolü değil barışı ön plana çıkarmalıdır.

Bir konuşmacı:

Savaş nedemektir?Kadın cinayetleri bir savaştır.Ekolojik dengeyle oynamak doğa savaş açmaktır.Savaşa çok geniş perspektifli bakılmalıdır.Havva Annenin dediği gibi ”Devlet Benum” lafı yerinde bir sözdür.Savaşa karşı duran halktır.

Meriç :

Medya  Barış temalı bir site yapalım.Birgün ‘de yaptığımız ”Tek Yol Barış”sloganlarıyla yaygınlaştılıp tıklandığında siteye gider.

Kadın Konuşmacı:

7 Haziran seçimlerinden öncesi daha geniş bir bloğunun olması gerekiyor.

Merdan Yanardağ:

CHP-HDP görüşmeleri iyi olara sonuçlanmadı.Haziran bu boşluğu doldurmalıdır.Soyut bir barış çağrısı yerine micadele çağrısı yapmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here