KADER DEĞİL CİNAYET!
TARİKAT YURTLARI DERHAL KAPATILMALIDIR!

Adana’da, Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’ne ait Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında, ilk belirlemelere göre ortaokul çağındaki 11 öğrenci ve 1 eğitmen hayatını kaybetti, çok sayıda öğrenci yaralandı.

Aladağ Kız Öğrenci Yurdu, memleketin dört bir yanını bir örümcek ağı gibi sarmış tarikatlara ait çok sayıdaki yurttan biri. Yasaya göre ancak lise ve üstü okullarda özel yurt açılabilecekken yasal boşluktan yararlanan dini gruplar, daha küçük yaştaki çocukların barınmasına yönelik yurt açabiliyorlar ve yoksul aileler, çaresizliğin de etkisiyle çocuklarını bu kaçak yurtlara göndermek zorunda kalabiliyorlar.

Olan bitenin adını açıkça koymak ve gerçeği tüm çıplaklığıyla tespit etmek gerekiyor: Bu bir cinayettir. Devletin eğitim öğretim alanındaki kamu hizmetlerini yerine getirmemesinin bedelini ömrünün baharındaki çocuklar ödemiştir.

Yaşanan bu cehennemin sorumlusu ülkemizi tarikatlar için cennete çeviren, denetimi, liyakatı devre dışı bırakan siyasal islamcı zihniyettir. Tıpkı Soma’da, Ermenek’te olduğu gibi yaşanan kader değil katliamdır.

Aladağın kızlarının ahı yerde kalmamalı, ihmali olanlar yargılanmalı ve tarikat yurtları derhal kapatılmalıdır.

Birleşik HAZİRAN Hareketi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here