Birleşik Haziran Hareketi Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Binası’nda ‘Kaçak Saray’ı Yıkalım Savaşı Durduralım’ başlıklı basın toplantısı düzenledi.

hazirannBirleşik Haziran Hareketi ,TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube’sinde bugün ‘Kaçak Saray’ı Yıkalım Savaşı Durduralım’ başlıklı bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplasında ilk sözü alan HAZİRAN Türkiye Yürütmesi üyesi Erkan Baş  “Ülke fiili bir diktatörlüğün içinde. Birleşik Haziran Hareketi olarak bu fiili diktatörlük rejimini tanımayacağımızı ve bu rejime karşı elimizdeki tüm imkanlarla direneceğimizin kararını aldık. Birleşik Haziran Hareketi olarak bu fiili diktatörlük rejimine karşı direnmeye ve herkesi top yekün seferberliğe çağırıyoruz” dedi.

ERKAN BAŞ: MAHALLEDE, İŞYERİNDE OKULDA SEFERBERLİĞE ÇAĞIRIYORUZ!

Erkan Baş, konuşmasının ardından basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasının ardından “Bu seferberlik çağrısı üzerine mahalle mahalle, işyeri işyeri, okul okul direnişe ve seferberliğe çağırıyoruz” diyen Baş, 12 Eylül 1980 askeri darbenin yıldönümünde darbecilerin devamcısı olan AKP diktatörlüğüne karşı Haziran’ın sokaklarda olacağını belirtti.

Erkan Baş’ın konuşmasının ardından söz alan Türk Tabipleri Birliği İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez, diktatörlük rejimine karşı birlikte mücadelenin önemini vurguladı.

İLHAN CİHANER: BU REJİMİ SİYASETTEN SİLEBİLİRİZ

Erez’in ardından sözü alan CHP Milletvekili ve Birleşik Haziran Hareketi Türkiye Yürütmesi üyesi İlhan Cihaner ise “Hayatın her alanında karşı karşıya kaldığımız yapının nasıl şiddet eğiliminde olduğunu, nasıl ahlaksız, hukuk dışı davranabildiğini hepimiz görüyoruz. Hayatın her alanını bir muhalefet platformuna çevirebildiğimiz oranda bu rejimi siyaset arenasından silebiliriz” ifadelerini kullandı.

MEHMET AYVALITAŞ: GEZİ BİZE BERABER YAŞAMAYI ÖĞRETTİ

İlhan Cihaner’in konuşmasının ardından sözü alan Gezi’de katledilen Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ise “Gezi bize paylaşmayı, beraber yaşamayı ve direnmeyi gösterdi. Bizi ayrıştıran tüm şeylerden arınıp artık sokakta birlikte bir mücadele istiyorum” şeklinde konuştu.

SAMİ ELVAN: KATİLLERİN İKTİDARINA KARŞI HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM!

“Ardından söz alan yine ve Gezi Direnişi esnasında katledilen Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ise Birleşik Haziran Hareketi’nin “Kaçak Saray’ı Yıkalım Savaşı Durduralım” kampanyasını selamlayıp “katillerin iktidarına karşı hep birlikte mücadelenin” önemini vurguladı.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen serbest kürsüde ise çeşitli sendika, meslek odası ve meclislerden insanlar, ülkedeki mevcut durumu ve Haziran’ın bu duruma karşı nasıl bir pozisyon alacağıyla ilgili konuşmalar gerçekleştirdi.

Konuşmalar ve serbest kürsünün ardından basın toplantısı sona erdi.

HAZİRAN’ın Kaçak Sarayı Yıkalım, Savaşı Durduralım” başlıklı açıklaması şöyle:
“Ülkemizin dört bir yanını ateş sardı. Sokaklarda bombalar patlıyor. Evler taranıyor. Her gün gençlerimiz yaşamını yitiriyor. Yoksul evlere ateş düşüyor…Yaşanan bu acıların tek sorumlusu AKP iktidarı ve KaçAk Saray’daki saltanatını kaybetmek istemeyen Tayyip Erdoğan’dır! Onların her ne pahasına olursa olsun iktidarı bırakmama inatları yüzünden ülkemiz felakete sürüklenmektedir!
İktidara çöreklenen AKP’yi devirelim! KaçAk Saray’ı saltanat heveslilerinin başına yıkalım! Akan kardeş kanını durduralım!
KATİL AKP, KATİL ERDOĞAN!
Suruç’ta 33 gencimizi paramparça ettiler! “IŞİD yaptı” dediler. Kendilerinin büyütüp beslediği IŞİD’e karşı operasyon yürüteceklerini söylediler. Oysa IŞİD’i bahane edip bir savaş başlattılar.
Savaşa bahane edilen Suruç katliamında yitirdiğimiz gençlerimiz başta olmak üzere, çatışmalarda yaşamını kaybeden herkesin vebali siyasi iktidarın omuzlarındadır.
Hırsızlıkların, yolsuzlukların ve cinayetlerin hesabını vermemek için gençlerin hayatını feda etmekten çekinmeyen bu iktidarı devirmek boynumuzun borcudur.
SAVAŞ İSTİYORLARSA BURAK’LA, BİLAL GİDİP SAVAŞSIN!
Çatışmalara yoksulların çocuklarını sürüyorlar. Tayyip Erdoğan’ın büyük oğlu Burak çürük raporu alıp askere gitmedi. Küçük oğlu Bilal ise dövizli askerlik yaptı. Her ikisi de milyon dolarlarla oynuyor. Erdoğan ise gençlerin tabutları önünde nutuk atıyor!
Savaşı kışkırtanlar, yoksul mahallelere cenaze gönderip karşılığında buralardan oy toplama hesabı yapıyor.
Akıllarınca savaş atmosferinde tekrarlanan seçimleri yineleyecekler de iktidarlarını kurtaracaklar. Böylelikle hırsızlıklarının ve cinayetlerinin hesabı sorulmayacak!..
İzin vermeyelim!
SARAY REJİMİNİ YIKALIM!
7 Haziran’da tokat yiyen Erdoğan halktan intikam almak istiyor. Seçimlerin tek başına hiçbir şeyi çözmediği ise açıkça ortaya çıktı. Hükümeti kurma süresini doldurup, parlamento ve anayasayı askıya alıp, Saray darbesi altında yeni bir hileli seçimle şapkadan tavşan çıkarır gibi sandıktan kendilerine iktidar çıkarmaya uğraşan bu gayri meşru iktidara cevabımızı sokakta verelim.
GÖRÜLMEMİŞ HESAP KALMAYACAK!
MİT tırlarıyla cihatçı çetelere silah taşıdılar. Emperyalistlerin kanlı oyunlarıyla parçalanan Suriye’den pay kapmaya çalıştılar. Savaşı ülkemize taşıdılar. Cihatçılara askeri üsler kurdular. İncirlik, ABD’nin bölge savaşının merkezlerinden birisi oldu. Suriye’deki etkin ve mezhepçi iç savaşı ülkemizin içine taşıdılar. Bölgede ve ülkede barış için bu suçların hesabını AKP’den soralım.
Dostlar, kardeşler, halkımız!
Türk’le Kürt düşman değil kardeştir, birdir. AKP kendi iktidarı için kardeşi kardeşe kırdırıyor. Çatışma, savaş, silah AKP’nin yaktığı bu ateşi harlıyor, kardeşlik ve birlik zeminlerini zedeliyor, unutmayalım!..
Birleşirsek karşımızda hiçbir hırsız, hiçbir katil duramaz!
Çıkalım sokağa! Bütün duvarlara “Katil Erdoğan!” yazalım!
Mahalle mahalle dolaşalım, bu savaşta neden sadece yoksulların çocuklarının öldüğünü herkese anlatalım!
Saray tarafından fiilen kurulduğu ilan edilen rejime karşı, tüm mahallelerde, okullarda, işyerlerinde HAZİRAN meclislerinde birleşelim, HAZİRAN’ı büyütelim! Halkın birleşik direnişiyle Saray’ı yıkalım, savaşı durduralım!..
Hep birlikte Saray’ın kanlı oyununu bozalım!
Savaşı durdurmak ve Sarayı yıkmak için için, acil taleplerimizi sokak sokak, mahalle mahalle, ev ev örgütleyelim…
– Silahlar susturulsun, ölümler durdurulsun.
 – Kürt sorunu eşit yurttaşlık temelinde çözülsün.
 – İncirlik başta olmak üzere, tüm ABD ve NATO üsleri kapatılsın.
 – Suriye’de savaşın son bulması için emperyalistler ve AKP rejimi Suriye’den elini çeksin. Suriye halkı kendi geleceğini belirleme koşulları sağlansın.
-Seçim üzerindeki silah, baraj baskısı kaldırılsın. Herkesin eşit imkanlar içerisinde katılacağı barajsız, yasaksız, demokratik ve adil bir seçimin koşulları sağlansın.
Birleşik Haziran Hareketi
Türkiye Yürütme Kurulu

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here