AKP’nin ‘2016 Yılı Eylem Planı’ adı altında Meclis Genel Kurulu gündemine getirdiği Torba Yasa’yı HDP, “AKP hükümetleri, bugüne kadarki torba yasa uygulamalarıyla halkın en temel haklarını torbaya tıkıştırıp halkın dikkatinden kaçırmışlardır” sözleriyle eleştirdi. HDP, yasa tasarısının yeni felaketlere neden olacağına işaret etti.

AKP’nin bu yıl içinde Meclis gündemine taşıdığı Torba Yasa’yı, “Torba Yasa emekçilerin ve doğanın aleyhinedir” başlıklı bir yazılı açıklama ile eleştiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, ‘2016 Yılı Eylem Planı’nın doğanın, emekçilerin ve genel olarak da ekonominin aleyhine olduğunu vurguladı.

‘AKP rant ve yıkımdan talan ekonomisi kotarıyor’

“Kısmi iyileştirmeler artan enflasyonla geri alınmış ve yılın ilk üç ayında emekçilerin refah durumu geçen yılın gerisine itilmiştir” eleştirisinde bulunulan açıklamada, yapılan bu talana dair ise Diyarbakır’ın Sur ilçesine yönelik uygulamalar örnek gösterildi. AKP’nin yaratılan büyük yıkımdan rant ve talan ekonomisi kotarmaya çalıştığı ve aynı yöntemlerle de yoluna devam ettiğini vurgulandı.

‘Popülist projelerle halkın gözü boyanıyor’

“AKP hükümetleri, bugüne kadarki torba yasa uygulamalarıyla halkın en temel haklarını torbaya tıkıştırıp halkın dikkatinden kaçırmışlardır” denilen açıklamada, AKP’nin halkın gözünü birkaç popülist uygulamayla boyadığını ve esas amacını sakladığını ifade etti. Torba Yasa’da yer alan “Kanal İstanbul” projesinin de doğayı geri dönülmez bir tahribata sürükleyeceği uyarısı yapılan açıklamada, “mali suçlar ve terörün finansmanı” adı altında keyfi uygulamaların yolunun açıldığı ve yasanın bu haliyle felaketlere zemin hazırlayacağı belirtildi.

‘Torba Yasa ugulamalarına acilen son ver!’

Açıklamada, “Her şeyden önce demokratik bir yasama faaliyetinin Torba Yasa gibi parlamentoyu işlevsizleştiren bir anlayışla sürdürülmesi kabul edilemez” denilerek, Torba Yasa uygulamalarına acilen son verilmesi çağrısı yapıldı.
Yine HDP olarak doğanın, emekçilerin ve ekonominin kendi gerçekliğinde, halkların ortak yaşamını tahrip etmeden, ortak zenginliğin geliştirilmesi yönündeki anlayışla demokratik bir yasama süreci için mücadele edeceği de belirtildi. (DİHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here